Miód pszczeli to najstarszy produkt pszczeli wykorzystywany w leczeniu wielu chorób. Wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru roślin lub spadzi albo połączenia obydwu z nich. Miody możemy podzielić na nektarowe, inaczej kwiatowe, spadziowe oraz nektarowo – spadziowe.
Miody pochodzące z wydzieliny produkowanej przez mszyce i czerwce noszą miano miodów spadziowych. Względem nich stosuje się podział na miody ze spadzi iglastej oraz spadzi liściastej.
W celu odróżnienia tych miodów od miodów nektarowych dokonuje się analizy przewodności elektrycznej. Aby miód mógł być uznany za spadziowy jego przewodność musi przekroczyć 8 mS/cm (milisiemensów/centymetr).
Miody spadziowe ze spadzi iglastej najczęściej powstają ze spadzi jodłowej, choć mogą powstawać również ze spadzi takich gatunków jak świerk, modrzew lub sosna. Miody ze spadzi liściastej natomiast są wytwarzane przez pszczoły ze spadzi występujących na topoli, lipie oraz brzozie. Rzadziej pszczoły wykorzystują spadź klonu, dębu, robinii akacjowej, wierzby, lub śliwy i czereśni.
Miód spadziowy – właściwości i zastosowanie
Miód spadziowy w zależności od gatunku przybiera barwę od szarozielonkawej przez brązową, ciemnoszarą do prawie czarnej. W czasie krystalizacji staje się brązowoszary lub brązowozielonkawy. Krystalizacja przebiega w różnym tempie, zależy to od zawartości melecytozy (to cuier charakterystyczny dla spadzi) – im jej więcej, tym proces krystalizacji zachodzi szybciej. Po krystalizacji miód spadziowy przybiera postać drobnoziarnistą, grudkowatą, często obserwuje się też rozwarstwienie miodu. Cechuje je słaby lekko korzenny zapach. W smaku jest łagodny i mało słodki, czasem wyczuwalny jest lekko żywiczny posmak. Miody spadziowe w porównaniu a miodami nektarowymi są gęstsze i bardziej lepkie.
Miód spadziowy posiada właściwości lecznicze, można go stosować w chorobach serca oaz schorzeniach naczyń krwionośnych o podłożu zakrzepowym. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące kaszel. Dlatego też wykorzystuje się miody spadziowe w leczeniu górnych dróg oddechowych. Miody te są bogate w mikroelementy i witaminy, dzięki czemu doskonale uzupełnią ich niedobory. Zaleca się ich stosowanie w leczeniu chorób reumatycznych, schorzeń układu ruchu oraz w niedokrwistości.