Miód jest nie tylko słodkim przysmakiem – każda odmiana miodu posiada charakterystyczne dla siebie właściwości lecznicze. Stosowano go już w starożytności. Spożywanie miodu to doskonały sposób na naturalne wzmocnienie odporności organizmu.
Jedną z bardziej charakterystycznych odmian miodu dostępnych na polskim rynku jest miód gryczany. Powstaje z nektaru pozyskanego z kwiatów gryki zwyczajnej (fagopyrum esculentum moench), która pochodzi ze wschodniej i środkowej Azji. W Polsce uprawiana jest sezonowo a jej uprawy można spotkać na terenie całego kraju. Uważa się, że jest ona jedną z bardziej miododajnych roślin. Okres jej kwitnienia zwykle przypada w lipcu i trwa około 4 tygodnie.
Co znajdziemy w miodzie gryczanym?
W składzie tego miodu odnaleźć można przede wszystkim magnez oraz żelazo. W miodach gryczanych w sporej ilości występuje też witamina C oraz witaminy z grupy B. Oprócz nich w składzie znaleźć można co najmniej sześć innych pierwiastków cennych dla organizmu człowieka oraz równie istotne aminokwasy i enzymy. Szacuje się, że około 98% składu miodu gryczanego stanowią węglowodany.
To właśnie skład miodu decyduje o tym jak szerokie są jego właściwości zdrowotne.
Kolor, smak i właściwości lecznicze
Miód gryczany wyróżnia nie tylko bardzo ciemny kolor, ale także specyficzny smak i bogate właściwości lecznicze.
W smaku jest słodki i jednocześnie lekko ostry, drapiący. Kolorem przypomina mocną czarną herbatę, nieco jaśnieje po procesie krystalizacji.
Dzięki bogatemu składowi miód gryczany uchodzi za bardzo zdrowy słodki przysmak. Wykazuje działanie antybiotyczne oraz antybakteryjne. Można go stosować pomocniczo w leczeniu przeziębienia oraz grypy, doskonale złagodzi ból gardła. Miód gryczany można stosować także na otarcia i rany, a także w schorzeniach układu pokarmowego. Złagodzi ból towarzyszący np. wrzodom żołądka oraz wspomoże zapobieganie i łagodzenie zgagi.
Miód gryczany jest dobrym wsparciem dla wątroby i układu krążenia, a wszystko to dzięki obecności choliny i flawonowidów.
Ta odmiana miodu jest dość kaloryczna, a bogata zawartość cukrów sprawia, że miód gryczany posiada wysoki indeks glikemiczny. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze stosowania tego jakże cennego miodu. Cukry, które odnajdujemy w składzie to w większości cukry proste, a więc takie, które bardzo szybko się rozkładają i wchłaniają do organizmu niemal w całości.