Zwykle na hasło „rośliny miododajne” wyobrażamy sobie pięknie ubarwione i szalenie pachnące kwiaty w ogrodzie lub na łące. Tymczasem pszczoły czerpią nektar nie tylko z kwiatów polnych czy ogrodowych, ale także z kwiatów drzew kwitnących. Odmian ich możemy wymienić wiele. Wśród nich są na przykład:
Ałycza – śliwa wiśniowa
To drzewo (lub krzew) pochodzące z zachodniej i środkowej Azji oraz południowo – wschodniej Europy. W Polsce zwykle formuje się z niej wysokie żywopłoty, najczęściej drzewo to osiąga wysokość do 10m. W czasie kwitnienia pojawiają się na jej gałęziach białe, osadzone na długich szypułkach kwiaty, które rozkwitają zanim pojawią się pierwsze liście. Zakwita w podobnym czasie co morela.

Czeremcha amerykańska – czeremcha późna
Drzewo (lub krzew) pochodzące ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, żyje nawet do 250 lat. W Polsce dorasta do wysokości około 20m. Kwitnienie rozpoczyna się w połowie maja i to właśnie wtedy najchętniej jej piękne białe kwiaty są odwiedzane przez pszczoły.

Ewodia aksamitna – ewodia koreańska
Pochodzi z północnych Chin i Korei. Sadzona jest głównie przez pszczelarzy ze względu na wysoką miododajność. W czasie kwitnienia, które rozpoczyna się w sierpniu, jej gałęzie zdobią drobne i niepozorne kwiaty. Możemy cieszyć nimi oczy przez około 3 tygodnie.
Judaszowiec kanadyjski
Pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej i zwykle dorasta do 10m wysokości. W Polsce popularność zyskała odmiana dorastająca do 6 m. Jego kwiaty są drobne i najczęściej przybierają różową barwę, rzadziej spotkamy kwiaty białe. Judaszowiec kanadyjski to jedno z najpiękniejszych drzew sadzonych w polskich ogrodach. Kwitnienie rozpoczyna na przełomie kwietnia i maja.

Kolcowój pospolity
To krzew pochodzący z Chin, z którego dawniej formowano żywopłoty. Obecnie uprawiany jest głównie dla owoców, czyli jagód goji. Osiąga on wysokość do 3m, jego kwiaty są pięknie ubarwione- purpurowofioletowe. Dojrzałe owoce posiadają cenne właściwości lecznicze: są źródłem witamin i minerałów, regulują pracę serca oraz obniżają cholesterol.