Każdy z nas zapewne zna i choć raz próbował złotego nektaru – miodu. Od dziecka uczymy się czy to w szkole czy w domu, że miód naturalny wytwarzany jest przez pszczoły, które zbierają słodki nektar z wielu różnorodnych roślin, a głównie z kwiatów. Czy wiemy jednak z czego dokładnie składa się miód?
Co w miodzie siedzi, czyli składowe każdego miodu.
- Woda,
- Glukoza,
- Fruktoza,
- Sacharoza,
- Kwasy organiczne,
- Enzymy,
- Biopierwiastki,
- Białka i aminokwasy,
- Sole mineralne.
Ważnym składnikiem miodu, są również witaminy. A te znajdziemy oczywiście w każdej odmianie miodu w zmiennych proporcjach najczęściej mieszczących się w granicach 0,06 – 25 mg/kg. O jakich dokładnie witaminach mowa? Otóż są to:
- Witaminy z grupy B,
- Witamina C,
- Związki karotenoidowe,
- Witaminy D,E,K (w śladowych ilościach).
Właściwości miodu oraz jego wpływ na nasz organizm.
Glukoza oraz fruktoza znajdujące się w każdej odmianie miodu są łatwo przyswajalne. Kaloryczność w zależności rzecz jasna od odmiany mieści się zwykle w granicach między 320 a 330 kcal w 100g, a indeks glikemiczny miodu oscyluje w okolicach 87.
Miód może być wykorzystywany w leczeniu różnych schorzeń takich jak chociażby choroby serca i układu krążenia, w zaburzeniach układu pokarmowego oraz nerwowego, a także oddechowego. Może okazać się pomocny również w leczeniu niektórych chorób skóry.
Miody ciemne, czyli np. miód gryczany, miód wrzosowy czy miód spadziowy charakteryzuje silniejsze działanie przeciwutleniające w porównaniu z miodami jasnymi, do których należą np. akacjowy, wielokwiatowy, czy lipowy.
Choć miód uznajemy za naturalny lek pomocny w leczeniu wielu schorzeń, może on w niektórych przypadkach wywołać także reakcje alergiczne. Najczęstszymi obserwowanymi objawami alergii są zaburzenia dermatologiczne, odpowiedź ze strony przewodu pokarmowego oraz zaburzenia układu oddechowego, choć te zdarzają się najrzadziej.
Alergia może objawić się nie tylko po spożyciu miodu, ale też w przypadku spożycia pyłku kwiatowego. Dlatego też, jeżeli borykamy się z różnego rodzaju alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi, bezpiecznym rozwiązaniem jest stopniowe zwiększanie ilości spożywanego miodu lub innych produktów pszczelich i jednoczesne obserwowanie reakcji organizmu.