Dostępnych jest wiele syntetycznych hormonów ukorzeniających, w tym płyny, proszki i żele, które przyspieszają szybki wzrost korzeni w sadzonkach, jeśli jednak jesteś ekologicznym ogrodnikiem lub po prostu wolisz naturalną, wolną od chemii opcję, zdecydowanie powinieneś rozważyć miód jako naturalny stymulator ukorzeniania.
Powodem, dla którego miód działa dobrze jako naturalny hormon ukorzeniający, jest to, że ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Miód chroni sadzonki przed patogenami i pozwala w naturalny sposób stymulować wzrost korzeni.
Niektóre rośliny dobrze ukorzenią się same, bez potrzeby stosowania hormonów ukorzeniających, podczas gdy inne rośliny potrzebują niewielkiej pomocy.
Rzadko zdarza się osiągnąć 100% wskaźnik sukcesu podczas rozmnażania sadzonek, ale hormony ukorzeniające mogą pomóc zwiększyć szanse na sukces.
Przepisy na ukorzeniacz z miodu.
Większość przepisów na ukorzeniacz z miodu mówi o mieszaniu jednej łyżki miodu w dwoma szklankami ciepłej wody. Pamiętajmy jednak, że naturalne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne miodu zostają zniszczone podczas podgrzewania miodu, dlatego najlepiej stosować miód surowy. Do surowego miodu można również dodać szczyptę cynamonu.
Cynamon ma właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają chronić sadzonki i pozwalają naturalnym hormonom ukorzeniania, które znajdują się w zielonym wzroście sadzonek, wytwarzać korzenie.
Jakie rośliny można ukorzeniać miodem?
Miód można stosować do niemal każdego rodzaju sadzonek, w tym do sadzonek z miękkiego, zielonego i twardego drewna, w tym róży, kamelii, hortensji i geranium.
Jak używać miodu do sadzonek?
Pierwszym krokiem jest przygotowanie sadzonek. W zależności od rośliny, sadzonki powinny mieć 10-15 cm długości i być cięte pod kątem 45 stopni.
Najlepszą porą roku na zabranie sadzonek jest późna wiosna lub wczesne lato. Sadzonki zebrane w innych porach roku mogą być nadal ukorzeniane, jednak uformowanie korzeni może zająć więcej czasu.
Po przygotowaniu sadzonek zanurz każdą sadzonkę w miodzie, a następnie zrób palcem otwór w ziemi doniczkowej dla każdej sadzonki.
Utrzymuj podłoże wilgotne, a korzenie uformują się w ciągu 7-14 dni.
Sukulenty można zanurzyć w miodzie i umieścić na ziemi doniczkowej. Za kilka tygodni korzenie zaczną wyrastać z dolnej części liści. Gdy korzeń osiągnie długość około 2 – 3 cm, można go dosadzić.