Chociaż ludzie używają miodu głównie do słodzenia żywności i napojów, ma on również dużą wartość terapeutyczną dla skóry. Coraz więcej dowodów przemawia za stosowaniem miodu jako lekarstwa na wiele schorzeń skóry. Miód ma naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu jest skuteczny w leczeniu różnych schorzeń skóry.
Właściwości mikrobiologiczne i gojenie się ran
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych właściwości miodu jest jego zdolność do walki z infekcjami skóry. Wiele badań in vitro potwierdza tezę, że miód ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe.
Miód Manuka z Nowej Zelandii pomaga w gojeniu się ran. Kilka krajów, w tym USA, zatwierdziło miód w lekach gojących rany.
Leczenie raka skóry
W piśmiennictwie naukowym istnieją doniesienia dotyczące właściwości przeciwnowotworowych naturalnych miodów pszczelich. Wyniki badań sugerują, że miód może pomóc w leczeniu raka skóry i innych nowotworów. W miodzie występują flawonoidy, a ich związki polifenolowe wykazują różnorodną aktywność biologiczną, między innymi przeciwnowotworową. Kilka badań wykazuje pozytywne wyniki stosowania miodu na komórkach rakowych. Badania koncentrowały się głównie na zdolności miodu do spowolnienia wzrostu i reprodukcji komórek rakowych w organizmie. Udowodniono, że miód ma działanie działanie antyproliferacyjne, przeciwzapalne i antymutagenne. Więcej
Właściwości przeciwzapalne
Miód ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w chorobach skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca. Badanie z 2017 roku dotyczące miodu pszczoły bezżądłowej wykazało, że surowy miód ma silne działanie przeciwzapalne.
Efekty przeciwstarzeniowe
Miód może pomóc w poprawie wyglądu skóry oraz pomóc powstrzymać tworzenie się zmarszczek, zachować młody wygląd skóry i zapobiegać infekcjom skóry, które mogą przyspieszać starzenie się.
Jak stosować miodu na skórę?
Przed użyciem miodu na skórze ważne jest, aby najpierw wykonać test. Należy nanieść niewielką ilość miodu na niewielki obszar skóry i odczekać co najmniej 20 minut. Jeśli skóra stanie się podrażniona, nie należy używać miodu.
Miód można zmieszać z innymi składnikami, aby stworzyć krem lub maść, można też nakładać miód bezpośrednio na obszar skóry, który chce się leczyć.
Po oczyszczeniu skóry mydłem i wodą można nałożyć miód na twarz lub inne obszary skóry. Po pozostawieniu miodu na skórze na kilka minut, należy go spłukać.
Zagrożenia i skutki uboczne
Osoby uczulone na miód nie powinny stosować go na skórę. Osoby z alergią na pyłki lub pszczoły powinny również unikać miejscowego stosowania miodu. Dla osób bez alergii nadal ważne jest przetestowanie działania czystego miodu na niewielkim obszarze skóry przed nałożeniem go na większy obszar ciała.