Od tysiącleci ludzie pracują z pszczołami na całym świecie. Znaczenie ma bezpośrednie pozyskiwanie miodu i wosku pszczelego oraz wierzenia kulturowe.
Starożytni Grecy uważali pszczoły za symbol nieśmiertelności a rdzenni mieszkańcy północnej Australii używali wosku pszczelego do produkcji sztuki naskalnej.
Dla znawców historii produkty pszczele to: kluczowy aspekt archeologii. Dzieje się tak, ponieważ wosk pszczeli wytwarza „chemiczny odcisk palca”. Naukowcy mogą go badać i oceniać, aby zidentyfikować składniki w pozostałościach organicznych.
Społeczeństwo i środowisko
Pszczoły są bardzo inteligentne, a ludzie wykorzystali wiedzę na temat interakcji. Np.podczas tworzenia ludzkich inicjatyw naukowcy zasugerowali, że badanie działań pszczół może pomóc ekspertom w opracowaniu planów awaryjnych. Wykorzystując je w celu odnajdywania drogi podczas ewakuacji ludzi z zagrożonego środowiska.
Pomocne może być również obserwowanie tańców pszczół miodnych aby zrozumieć, gdzie w środowisku zachodzą zmiany.
Jak to wpływa na ludzi?
Praktyki rolnicze, globalne ocieplenie i choroby to tylko kilka powodów, dla których liczba pszczół spada. Eksperci są zaniepokojeni wpływem na światowe dostawy żywności, zwłaszcza owoców, orzechów i warzyw.
Informują, że bez pszczół nie będzie już orzechów, kawy, kakao, pomidorów, jabłek czy migdałów, wymieniając tylko kilka z ważnych upraw. Może to prowadzić do niedoborów żywieniowych w diecie człowieka, ponieważ produkty te są podstawowym źródłem niezbędnych składników odżywczych.
Dodatkowo wyłaniające się właściwości lecznicze jadu pszczelego i innych produktów pszczelich, które mogą nigdy nie być dostępne bez dostarczania ich przez pszczoły.
Pod względem finansowym zapylanie owoców i warzyw przez dzikie pszczoły np. w Stanach Zjednoczonych ma dużą wartość ekonomiczną. Jedno z badań z 2020 r . wykazało, że dzikie pszczoły były odpowiedzialne za znaczną część dochodu netto z jagód. Istnieje bezpośredni związek między wydajnością ekonomiczną rolników a obecnością pszczół.
W 2012 roku eksperci oszacowali, że łączna wartość zapylania wynosi 34 miliardy dolarów, z czego duża część przypada na pszczoły.
Co możesz zrobić, aby pomóc?
Zielone podwórka i ogrody mogą być istotnymi zasobami dla pszczół. Uprawa rodzimych kwiatów i pozostawienie chwastów do rozwoju może przyczynić się do zdrowia i liczebności pszczół poprzez zapewnienie pożywienia i schronienia. Ograniczenie czynności związanych z kształtowaniem krajobrazu , takich jak koszenie lub przycinanie, może pomóc pszczołom poprzez zwiększenie ilości dostępnej roślinności. Dodatkowo powiększanie obszarów wiejskich na obszarach miejskich może poprawić samopoczucie psychiczne i emocjonalne ludzi.
Osoby niebędące naukowcami i wolontariusze mogą wnosić wkład w badania poprzez obywatelskie inicjatywy naukowe, w ramach których ludzie relacjonują, co zaobserwowali w swojej okolicy. Może to pomóc ekspertom zrozumieć, co dzieje się w określonym obszarze lub kraju.
Takie odkrycia pomagają naukowcom znaleźć przydatne sposoby ochrony pszczół. Jednak to zależy od ludzi, którzy potrafią prawidłowo identyfikować gatunki. Dlatego poznanie gatunków i zwyczajów pszczół może również pomóc w ich ochronie.
Podsumowanie
Pszczoły mają znaczenie kulturowe i środowiskowe jako zapylacze, producenci miodu oraz produktów leczniczych. Pszczoły mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe. Jednak dobrostan i liczba pszczół na całym świecie spada, a ich ochrona jest niezbędna, aby utrzymać dobrostan człowieka.