Twój Koszyk

Trzmiele potrafią rozwiązywać proste łamigłówki.

Naukowcy twierdzą, że nowe odkrycia mogą sugerować, że owady mają zdolność do hodowli

Trzmiele są w stanie rozwiązać prostą łamigłówkę, aby otrzymać nagrodę – i mogą nawet nauczyć się zachowania od innych pszczół, poinformowali naukowcy we wtorek w czasopiśmie PLOS Biology .

Chociaż ludzie mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, owady wykazują szereg złożonych zachowań, takich jak budowanie wyrafinowanych gniazd i podział pracy w koloniach. „[Trzmiele] mają jedne z najbardziej skomplikowanych i złożonych repertuarów behawioralnych w królestwie zwierząt. Jednak ludzie zakładają, że kierują nimi głównie czynniki wrodzone” – mówi Ari Daniel z NPR , Alice Bridges , pierwsza autorka nowego badania i ekolog behawioralny z Anglia Ruskin University w Anglii.

W nowym badaniu naukowcy zaprojektowali pudełka z puzzlami przypominającymi szalki Petriego, które pszczoły mogły otwierać, przesuwając czerwoną zakładkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub niebieską zakładkę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wewnątrz pudełek znajdowała się słodka uczta. Naukowcy przeszkolili kilka wybranych trzmieli, aby otwierały pudełko za pomocą tylko jednej z kolorowych zakładek – niektóre nauczono używać czerwonej zakładki, a inne niebieskiej. Następnie naukowcy umieścili tresowaną pszczołę, zwaną „demonstratorem”, wraz z dodatkowymi pudełkami puzzli, w każdej z dziesięciu kolonii.

Rodziny, które zostały wprowadzone do pszczoły pchającej czerwoną zawleczkę, używały głównie czerwonej zawleczki, aby dostać się do cukru, podczas gdy kolonie z ekspertem od niebieskiej zawleczki najczęściej używały niebieskiej zawleczki.

Chociaż niektóre pszczoły odkryły, że mogą równie dobrze otworzyć pudełko, używając drugiej zakładki, ta strategia nie przyjęła się „Nawet gdy znalazły łatwą alternatywę, nadal wracały do wyuczonego zachowania”, mówi Bridges Sofia Quaglia z New Scientist. „To było naprawdę szalone”.

Naukowcy obserwowali również grupy kontrolne pszczół, które nie były umieszczane z obserwatorem. Chociaż niektóre z tych pszczół nauczyły się samodzielnie otwierać pudełka, nie robiły tego tak często, jak pszczoły, które miały się od kogo uczyć. „Większość zrobiła to tylko kilka razy, a potem nigdy więcej” — mówi Bridges Rachel Nuwer z Scientific American. „Tak więc posiadanie elementu społecznego uczenia się było kluczowe, aby pszczoły faktycznie na stałe dodały otwieranie pudełek do swojego repertuaru behawioralnego”.

Wyniki eksperymentów sugerują, że pszczoły nauczyły się od siebie otwierać pudełka. „Nauczono nas, że wiele zachowań owadów jest w pewnym sensie zaprogramowanych”mówi NPR Jessica Ware , entomolog z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, która nie brała udziału w badaniu.

W poprzednich badaniach naukowcy wykazali, że inne zwierzęta potrafią uczyć się od siebie nawzajem. Pszczoły miodne uczą się tańca , aby komunikować się, gdzie można znaleźć pyłek i nektar.

„Ekscytujące i przełomowe badanie” przenosi dowody na rozpowszechnienie kultury wśród zwierząt „na nowy poziom”, mówi Andrew Whiten , etolog kognitywny z University of St Andrews w Szkocji.