Poniższe informacje zawierają szczegółowe informacje na temat tego, co robią pszczoły miesiąc po miesiącu, co każdy pszczelarz musi zrobić oraz w przybliżeniu, ile czasu musisz poświęcić na zarządzanie ulem każdego miesiąca.
Styczeń
Królowa jest otoczona przez tysiące robotnic. Aktywność jest niewielka, z wyjątkiem ciepłego dnia, kiedy robotnice korzystają z okazji, by wykonać pierwsze loty. Nie będzie obecnych trutni, ale zostanie wychowana część potomstwa robotników. O tej porze miesiąca wymaga niewiele pracy. Jeśli grunt jest pokryty śniegiem, należy osłonić wejście, aby odciąć światło i uniemożliwić robotnicom latanie aby nie umarły w śniegu.
Mniej niż jedną godzinę na miesiąc.
Luty
Królowa, wciąż otoczona robotnicami w stadzie, każdego dnia składa jeszcze kilka jaj. W ulu nadal są tylko robotnice i znowu odbywają się okazjonalne loty w ciepłe, słoneczne dni. Wymagane jest niewiele pracy poza przygotowaniem sprzętu, który będzie potrzebny w maju.
Jedna godzina na miesiąc.
Marzec
To miesiąc, w którym kolonie mogą umrzeć z głodu. Gdyby jesienią pszczoły były odpowiednio zaopatrzone, nie powinno to mieć miejsca, ale nadal się zdarza. Wraz z wydłużającymi się dniami królowa stale zwiększa tempo nieśności; więcej czerwiu oznacza więcej spożywanego pokarmu, a pszczoły nie dostarczają nektaru.
W pogodny dzień, kiedy pszczoły latają, trzeba szybko zajrzeć do środka, nie przeszkadzając zbytnio pszczołom, zdejmując ramki. Jeśli nie widać zapieczętowanych magazynów, należy podać niewielką ilość syropu.
Jedna lub dwie godziny w miesiącu.
Kwiecień
Nadzieję, że pogoda będzie piękna i pojawią się pierwsze kwiaty. Kwitnąca porzeczka i rzepka są zwykle najwcześniej wydającym nektar, kwitną mniej więcej w tym samym czasie.
Powinny zacząć się pojawiać trutnie, a tempo wychowu potomstwa drastycznie wzrasta, aby zapewnić szybką ekspansję kolonii. W pogodny dzień, kiedy pszczoły latają, trzeba znaleźć i zaznaczyć królową, aby później łatwiej ją było rozpoznać.
Dwie, trzy godziny na miesiąc.
Marzec
Przy dobrej pogodzie nektar i pyłki mogą napływać gęsto i szybko. Królowa osiągnie swój najwyższy wskaźnik nieśności i czerw powinien znajdować się na większości boksu lęgowego.
W razie potrzeby trzeba dodać nadstawki. Część miodu można usunąć; należy go usunąć, jeśli w pobliżu uprawia się rzepak, uważając na przygotowania rojenia. Co tydzień trzeba sprawdzać ul.
Pięć lub sześć godzin na miesiąc.
Czerwiec
Nierojone kolonie będą bardzo liczne. Wskaźnik nieśności matki powinien spaść. Jeśli rzepak był uprawiany przez pszczoły, miód w ulu będzie wymagał ekstrakcji, w takim przypadku dbamy o to, aby pszczoły nie umarły z głodu podczas „czerwcowej przerwy”. Przeprowadzane są cotygodniowe inspekcje kontroli roju kolonii nieobjętych rojem i musimy sztucznie roić, gdy jest to konieczne.
Pięć lub sześć godzin na miesiąc.
Lipiec
Przy sprzyjającej pogodzie nastąpi główny spływ nektaru. Populacja ula maleje wraz ze spadkiem liczby nieśności królowej. Trutnie są nadal obecne. W razie potrzeby dodajemy nadstawki. Kontynuując cotygodniowe inspekcje kontroli roju, jeśli nadal to konieczne. Może być też wymagane ponowne zjednoczenie kolonii.
Cztery do sześciu godzin na miesiąc.
Sierpień
Siła kolonii szybko spada. Trzmiele są nadal obecne. Aktywność na zewnątrz jest ograniczona, ponieważ jest mało dostępnego nektaru. Inspekcje kontroli roju nie są już potrzebne. Ewentualnie ogranicza się rozmiar wejścia, aby zapobiec rabowaniu przez osy lub inne pszczoły. W tym okresie zostaje wymieniona starą królową na nową królową nieśną, jeśli taka była hodowana.
W tym okresie możemy zapomnieć o pszczołach.
Jedna lub dwie godziny na miesiąc.
Wrzesień
Trutnie znikają z dnia na dzień. Populacja ula jest znacznie zmniejszona. Trzeba usunąć miód. Zostawić pszczoły same sobie oraz rozpocząć dokarmianie zimowe pod koniec miesiąca.
Dwie, trzy godziny na miesiąc.
Październik
Bardzo mała aktywność – pszczoły przygotowują się do zimy. Kończymy dokarmianie zimowe oraz zabezpieczamy siatką przeciw myszom. Należy sprawdzić dokładnie czy ul jest zabezpieczony na zimę.
Jedna lub dwie godziny na miesiąc.
Listopad
Jeszcze mniejsza aktywność. Pszczoły wchodzą znów w gromadę.
Jedna godzina na miesiąc.
Grudzień
Pszczoły są w klastrze. Nie są wymagane żadne prace.