Twój Koszyk

Pszczoły – to dzięki nim wiosna jest tak cudowna!

W końcu możemy poczuć podmuch cieplejszych temperatur, które przynosi nam wiosna. Zanim się zorientujemy, znów będziemy przeżywać przygody na świeżym powietrzu w słońcu i cieszyć się wszystkimi zajęciami, za którymi tęskniliśmy podczas mroźnych zimowych miesięcy. Planując czas i rzeczy, które będziesz robić w słońcu i na świeżym powietrzu, nie zapomnij, jak ważne są zapylacze dla naszego środowiska.

Spokojne spacery po klombach Twojego lokalnego parku, biwaki w lesie i ciepłe wieczory spędzane w przydomowym ogródku? Dzięki pszczołom możemy cieszyć się tymi pięknymi miejscami i krajobrazami.

Pszczoły są odpowiedzialne za wiele rzeczy, które sprawiają, że doceniamy przebywanie na świeżym powietrzu! Oto lista trzech najważniejszych powodów, dla których pszczoły są tak ważne dla naszego środowiska. Pamiętaj o nich, wychodząc na zewnątrz tej wiosny!

Pszczoły to elektrownie zapylające
Pszczoły i mnóstwo innych małych stworzeń, takich jak muchy, ćmy i nietoperze (tak, nietoperze!) Wszystkie przyczyniają się do zapylania. Wraz ze wzrostem popularności pszczelarstwa w ostatnich latach i rosnącą świadomością znaczenia owadów zapylających większość ludzi przynajmniej słyszała o zapylaniu.

Ale czy rozumiesz, na czym polega ten proces?

Mówiąc najprościej, pszczoły i inne owady zapylające pomagają rozmnażać się roślinom — od dzikich kwiatów po owoce i warzywa. Zgarniają pyłek z kwitnących roślin, który zbiera się w koszyczkach na ich nogach. Gdy przelatują z kwiatka na kwiatek, część pyłku przedostaje się między nimi.

To rozpoczyna cykl reprodukcyjny rośliny, umożliwiając zapłodnienie i rozwój nasion. Bez naszych zapylaczy świat roślin wyglądałby zupełnie inaczej.

Rośliny Kwitnące
Ciesząc się słonecznym dniem tej wiosny, podziwiając widoki i kolorowe kwiaty, pamiętaj, że to właśnie pszczołom zawdzięczamy ich piękno. Poprzez zapylanie pszczoły wspierają wzrost twoich ulubionych kwiatów, niezależnie od tego, czy rosną na zboczach wzgórz, czy na twoim podwórku.

Uprawy
Zdolności zapylające pszczół są szczególnie ważne, jeśli chodzi o produkcję roślinną wspierającą nasz system rolnictwa. W rzeczywistości „według Programu NZ ds. Ochrony Środowiska na 100 odmian roślin uprawnych dostarczających 90% żywności na świecie 71 jest zapylanych przez pszczoły ”. Wnoszą również około 125 miliardów dolarów do światowego przemysłu rolnego.

Niektórzy rolnicy płacą wysokie kwoty za korzystanie z usług zapylania przez pszczoły. Jest to kontrowersyjna praktyka, ale rolnicy zatrudniają pszczelarzy, aby dostarczali pszczoły (wynajmem pszczół) do ich gospodarstw. Stało się to szczególnie popularnym sposobem wspierania gajów migdałowych w Kalifornii, gdzie co roku wielu pszczelarzy przywozi swoje pszczoły i otrzymuje wysokie wypłaty za ich zapylanie.

Pszczoły i drzewa wspierają się nawzajem
Planujesz wędrówkę wśród drzew w pobliskim parku lub rezerwacie przyrody? Jeśli odkrywasz obszar leśny, szukaj pszczół! Czy wiesz, że kochają las? Pszczoły znajdują schronienie wysoko na drzewach, z dala od drapieżników i niebezpiecznych żywiołów.

Pszczoły odgrywają ważną rolę we wspieraniu rozwoju lasów. Drzewa w lasach, w których pszczelarze założyli ule, lepiej się regenerują. Oznacza to, że pszczoły zapylające drzewa leśne poprawiają wzrost nowych sadzonek. Ponadto pszczoły wspierają różnorodność biologiczną, która jest niezbędna dla powodzenia ekosystemów leśnych.

Badania wykazały również, że leśnictwo i pszczelarstwo mogą być potężnym i równoważącym środowiskowo połączeniem. Na obszarach, gdzie właściciele lasów mają mniejszy areał, pszczelarstwo daje możliwość zarobienia większych pieniędzy na produktach pszczelich (np. miodzie, plastrze miodu, propolisie itp.) bez konieczności ścinania wszystkich drzew.

Pszczoły są kluczem do różnorodności biologicznej
Każdy gatunek roślin i zwierząt na naszej planecie odgrywa rolę w naszym ekosystemie. Pszczoły miodne i inne owady zapylające wspierają wzrost drzew, kwiatów i innych roślin. Umożliwiają również tym roślinom dostarczanie pożywienia ludziom i innym zwierzętom.

Możemy podziękować pszczołom za rolę, jaką odgrywają w utrzymaniu różnorodności roślin, ponieważ niektóre rośliny, takie jak dynia czy słonecznik, są zapylane tylko przez bardzo specyficzne rasy pszczół. Bez pszczół te rośliny przestałyby istnieć. Pszczoły wspierają również różnorodność dzikich zwierząt na całym świecie, utrzymując dolne ogniwa łańcucha pokarmowego, co z kolei wspiera dietę mięsożerców. Zasadniczo pszczoły i inne owady zapylające mają kluczowe znaczenie dla życia na naszej planecie.

Wniosek
Moglibyśmy całymi dniami opowiadać o wszystkich sposobach, w jakie pszczoły czynią życie na tej planecie lepszym. Szczególnie wiosną, kiedy wracamy na zewnątrz i chłoniemy wszystko, co ma do zaoferowania natura, pamiętajmy o naszych pszczołach. Bez nich tak wiele niesamowitych doświadczeń, których doświadczamy w naszym naturalnym środowisku, nie byłoby możliwych.