Pszczoły wolą niektóre rodzaje kwiatów od innych z wielu powodów. Zasadniczo sprowadza się to do kształtu i koloru kwiatu. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, planując sadzenie kwiatów dla pszczół:
Preferencje kwiatowe pszczoły zależą od długości jej języka ! Niektóre pszczoły mają długie języki, które mogą łatwo uzyskać dostęp do nektaru w kwiatach w kształcie rurek, takich jak orlik i wiciokrzew, podczas gdy te z krótkimi językami wybierają stokrotki, astry i słoneczniki . Małe pszczoły lubią małe różyczki i złożone kwiaty, a duże trzmiele i stolarze lubią większe kwiaty. Dlatego spróbuj posadzić mieszankę kwiatów o różnych kształtach i rozmiarach, aby przyciągnąć różne gatunki pszczół do swojej przestrzeni.
Kolor kwiatów ma znaczenie . Pszczoły nie widzą czerwieni, która jest bardziej atrakcyjna dla motyli , za to przyciąga je kolor fioletowy, niebieski, biały i żółty.
Zapylacze generalnie wolą rodzime rośliny od obcych , ponieważ ewoluowały razem. Tubylcy to zazwyczaj rośliny łatwe w utrzymaniu, przystosowane do twojego regionu i łatwe do znalezienia na sprzedaż. Rośliny gatunkowe mają przewagę nad odmianami uprawnymi, jeśli chodzi o przyciąganie zapylaczy i dostarczanie im tego, czego potrzebują.
Badania wykazały, że fantazyjne formy rodzimych roślin – czasami nazywane „nativarami” – nie są tak atrakcyjne ani przydatne dla pszczół, jak oryginalne gatunki roślin. Być może sam się o tym przekonałeś, jeśli posadziłeś jedną z tych fantazyjnych odmian jeżówki.
Unikaj również sadzenia odmian o podwójnym kwitnieniu. Mają mniej pyłku i pszczołom może być trudniej uzyskać do niego dostęp z dodatkowymi płatkami na drodze. Trzymaj się blisko oryginalnej formy kwiatu zamiast fantazyjnie, a pszczoły Ci za to podziękują.
Jakie kwiaty są najlepsze dla pszczół?
Byliny oferują najwyższej jakości nektar i pyłek, ale są wyjątki. Niektóre pszczoły są specjalistami, na przykład pszczoła dyniowata, która preferuje tylko kwiaty dyni, dyni i tykwy. Najskuteczniejszymi zapylaczami są generaliści, którzy pozyskują pożywienie z szerokiej gamy roślin. Obejmuje to nie tylko rodzime drzewa i byliny, ale także niektóre gatunki obce, takie jak szkarłatna i biała koniczyna oraz rośliny jednoroczne.
Rośliny jednoroczne mają tę zaletę, że kwitną przez cały sezon. Pszczoły gromadzą się przy cyniach, słonecznikach, szałwii, nagietku i werbenie . Twoje kulinarne zioła, takie jak szałwia, tymianek, ogórecznik, lawend , szczypiorek, koperek, bazylia, oregano, rozmaryn i mięta mogą pełnić podwójną funkcję. Posadź je w całym ogrodzie warzywnym, niech niektóre z nich zakwitną, a przyciągną zapylacze do innych roślin.
Wczesne kwiaty dla pszczół
Odwieczna walka pszczół w strefach umiarkowanych polega na znalezieniu wystarczającej ilości pożywienia późną zimą i wczesną wiosną, kiedy większość przyrody jeszcze śpi! Oto, co możemy zasadzić, aby im pomóc:
Niektóre wcześnie kwitnące drzewa i krzewy, które należy wziąć pod uwagę, to oczar wirginijski, klony, wierzby. Kwitną, gdy jeszcze niewiele innych kwitnie. Wcześnie kwitnące owoce, w tym wiśnia, śliwka, malina, jeżyna i jagody. Cebulki kwitnące wiosną są również popularne wśród wcześnie budzących się pszczół np. krokus, narcyz i hiacynt. Niektóre wiosenne byliny do uprawy to ostróżka, goździk, dziki orlik, ajuga, łubin, baptisia i pulmonaria.
Kwiaty w połowie sezonu dla pszczół
Kwiaty w połowie sezonu, takie jak hyzop anyżowy, oset kulisty, trojeść mleczna, stokrotki, floks, gaillardia i krwawnik pospolity są magnesami na pszczół.
Późne kwiaty dla pszczół
Pszczoły są aktywne, dopóki pogoda się nie ochłodzi późną jesienią i nadal muszą się pożywić. Wyhoduj niektóre późno kwitnące rośliny, takie jak dalie, astry, onętki, nawłoć, jeżówki. Trzmiele też uwielbiają goryczkę!
Tworzenie siedliska przyjaznego pszczołom
Rodzime pszczoły potrzebują do przeżycia czegoś więcej niż tylko ładnych kwiatów. Musimy zapewnić wodę, schronienie i miejsca lęgowe. Pozbądź się pestycydów i innych trucizn ze swojego podwórka.
Pamiętaj kupując rośliny, szukaj tych, które nie zawierają chemii. Insektycydy o działaniu ogólnoustrojowym mogą zatruć całą roślinę — w tym nektar i pyłek!