Najnowsze odkrycie potwierdza teorię, że zwierzęta, w tym ludzie, w naturalny sposób układają rzeczy w określonej kolejności, nawet nie będąc w stanie ich policzyć.
Pszczoły porządkują numery w coraz większym rozmiarze od lewej do prawej, badanie wykazało po raz pierwszy, potwierdzając szeroko dyskutowaną teorię, że ten kierunek jest nieodłączny dla wszystkich zwierząt, w tym ludzi.
Zachodnie badania wykazały, że nawet zanim dzieci nauczą się liczyć, zaczynają porządkować rosnące liczby od lewej do prawej na tak zwanej „mentalnej linii liczbowej”. Jednak odwrotny kierunek stwierdzono u ludzi z kultur, które używają pisma arabskiego, które czyta się od prawej do lewej.
„Temat wciąż jest przedmiotem dyskusji między tymi, którzy uważają, że mentalna linia liczbowa ma charakter wrodzony, a tymi, którzy twierdzą, że jest to kwestia kulturowa” – powiedział Martin Giurfa, profesor w Centrum Badań nad Poznaniem Zwierząt na Uniwersytecie Paula Sabatiera w Tuluzie we Francji.
Niedawno pojawiły się dowody na to, że noworodki i niektóre kręgowce, w tym naczelne, porządkują liczby od lewej do prawej. Giurfa prowadził badanie opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), którego celem było sprawdzenie, czy to samo dotyczy owadów, poprzez eksperyment na pszczołach.
„Już wykazano, że pszczoły potrafią liczyć – co najmniej do pięciu” – powiedział Giurfa Agence France-Presse.
Dodał, że inaczej przetwarzają informacje w obu półkulach mózgowych. Ta cecha, którą wydają się dzielić z ludźmi, jest uważana za potencjalną przyczynę istnienia „mentalnej linii liczbowej”, powiedział Giurfa.
W ramach eksperymentu naukowcy kazali poszczególnym pszczołom miodnym wlecieć do drewnianego pudełka. Następnie użyto wody z cukrem, aby zachęcić pszczoły do wybrania obrazu przedstawiającego liczbę przedmiotów przymocowanych do ścianek pudełka. -> zobacz
Liczba przedmiotów pozostała taka sama dla każdej pojedynczej pszczoły, ale różniła się losowo w całej grupie – od jednego, trzech lub pięciu – oraz pod względem kształtów: kół, kwadratów lub trójkątów.
Gdy pszczoły zostały przeszkolone, aby latały w kierunku ustalonej liczby przedmiotów, naukowcy usunęli je i wystawili kolejną liczbę przedmiotów po drugiej stronie ściany pudełek, pozostawiając środkową pustą.
Następnie usunęli nagrodę w postaci wody z cukrem i obserwowali, w którą stronę pszczoły poszły.
I tak 80% pszczół, które zostały przeszkolone w wybieraniu trzech przedmiotów, kierowało się w lewo, gdy oferowano im tylko jeden przedmiot z każdej strony i kierowało się w prawo, gdy oferowano im pięć przedmiotów z każdej strony. Natomiast pszczoły wyszkolone, by kierować się do numeru jeden, szły w prawo po numer trzy, podczas gdy pszczoły wcześniej celujące w piątkę szły w lewo po trzy.
Jeśli więc zwierzęta rzeczywiście myślą o liczbach od lewej do prawej, dlaczego nie dotyczy to wszystkich ludzi? Giurfa powiedział, że jest to bardziej skomplikowane niż bezpośredni wybór między naturą a wychowaniem. Nawet jeśli mentalna linia liczbowa „jest wrodzona, kultura wciąż może ją modyfikować, a nawet odwracać – lub wręcz przeciwnie – podkreślać” – powiedział.
Pszczoły z kolei muszą trzymać się tego, co dyktuje natura.