Miód był używany przez ludzi od tysięcy lat. Opisy medycznego zastosowania miodu można znaleźć w Koranie i Biblii, a także w tekstach Hipokratesa, greckiego lekarza, któremu przypisuje się opracowanie Przysięgi Hipokratesa i uważanego za jednego z ojców wczesnej medycyny.
Malowidło jaskiniowe sprzed 8000 lat, odkryte w Hiszpanii w 1924 roku, przedstawia mężczyznę zbierającego miód z ula.
Czy miód może leczyć przeziębienie?
Miód jest domowym lekarstwem często podawany osobom cierpiącym na przeziębienie i grypę, ale dowody na jego skuteczność dopiero niedawno zostały systematycznie przeanalizowane.
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że miód jest „lepszy” w łagodzeniu objawów u osób z przeziębieniem, grypą lub inną infekcją górnych dróg oddechowych (URTI). Przeanalizowali 14 różnych badań, z których każde porównywało miód z inną metodą leczenia URTI, taką jak środki przeciwkaszlowe, sterydy i antybiotyki. Naukowcy twierdzą, że miód może być skuteczną alternatywą dla antybiotyków, które często przepisuje się na takie infekcje, mimo że nie są odpowiednie.
“Miód jest bardziej skuteczny i mniej szkodliwy niż zwykłe alternatywy pielęgnacyjne i pozwala uniknąć szkód poprzez oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe“
Naukowcy sugerują, że miód może zatem stanowić alternatywę, gdy lekarze chcą przepisać coś, aby bezpiecznie leczyć objawy górnych dróg oddechowych.
Doszli do wniosku: „Miód jest często używanym środkiem świeckim, dobrze znanym pacjentom. Jest również tani, łatwo dostępny i ma ograniczone szkody. Kiedy lekarze chcą przepisać URTI, zalecamy miód jako alternatywę dla antybiotyków.
Picie herbaty lub ciepłej wody cytrynowej zmieszanej z miodem to tradycyjny sposób na złagodzenie bólu gardła. Sam miód może być również skutecznym środkiem przeciwkaszlowym.
W jednym z badań dzieciom w wieku od 1 do 5 lat z infekcjami górnych dróg oddechowych podawano do 2 łyżeczek (10 mililitrów) miodu przed snem.
W rzeczywistości w badaniu miód okazał się tak samo skuteczny jak powszechny składnik tłumiący kaszel, dekstrometorfan, w typowych dawkach dostępnych bez recepty. Miód jest tani i powszechnie dostępny.
Pamiętaj! Miód zawiera Clostridium botulinum, czyli bakterię, która wytwarza jad kiełbasiany. Co ważne, nie niszczy jej nawet obróbka termiczna dlatego nigdy nie podawaj miodu dziecku w wieku poniżej 1 roku życia.