Miód jest jednym z najczystszych i najbardziej naturalnych produktów spożywczych o największej ilości korzyści dla naszego zdrowia, ale jego spożycie powinno być umiarkowane. Jaka jest dzienna ilość miodu, którą zaleca się spożywać?
W 2014 roku WHO opublikowała kilka zaleceń, w których podkreślono znaczenie zmniejszenia ilości spożywanego cukru dziennie. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może spowodować poważne problemy zdrowotne.
Wśród tych problemów zdrowotnych znajdują się choroby przewlekłe, zwłaszcza pochodzenia sercowo-naczyniowego, ale także mózg jest kolejną wielką ofiarą nadmiernego spożycia cukru.
Do prawidłowego funkcjonowania mózgu niezbędna jest zbilansowana podaż glukozy. Jeśli poziomy są bardzo wysokie, można mieć problemy, takie jak lęk, depresja lub nadpobudliwość.
Zalecana dzienna ilość miodu
Polecamy przyjmowanie miodu w sposób świadomy i odpowiedzialny dla Twojego organizmu. Jak każda żywność, nadmierne spożycie miodu ma swoje konsekwencje, zwłaszcza w społeczeństwie nadużywającym cukru.
Miód to naturalny słodzik. Nie oznacza to jednak, że możemy go spożywać bez ograniczeń.
Zaleceniem dla osoby zdrowej, bez problemów z wagą, która nie opiera swojej diety na nadmiernym spożyciu cukrów, byłoby przyjmowanie maksymalnie jednej małej łyżeczki miodu dziennie. To około 10 do 12 gramów miodu. Oczywiste jest, że wszystko zależy również od rodzaju diety oraz ilości przyjmowanych cukrów.
Innym czynnikiem, który może również zmieniać zalecaną dzienną ilość miodu, jest wykonywany wysiłek fizyczny, metabolizm każdej osoby oraz to, czy cierpi na jakąkolwiek chorobę, w której miód może pomóc w leczeniu.
Korzyści z codziennego przyjmowania
Coraz więcej badań potwierdza właściwości i liczne korzyści zdrowotne miodu. Oto niektóre z korzyści płynących z codziennego spożywania miodu:
- Dbanie o skórę
- Kontrolowanie poziomu cholesterolu
- Wzmocnienie serca
- Poprawa pamięci
- Poprawa snu
- Uspokajanie nerwów
- Ochrona i pielęgnacja żołądka