Czy wiesz, że zimą w ulu nie ma samców pszczół miodnych (trutni)?
Pszczelarze obserwują swoje kolonie późnym latem, gdy pszczoły miodne robią pierwszy krok w przygotowaniu do zimy. Ten pierwszy krok polega na wypędzeniu z ulu trutni.
Jednym z pierwszych kroków pszczelarzy w przygotowaniu pszczół miodnych na zimę jest ustalenie, czy pszczoły mają wystarczającą ilość miodu w ulu. Późnym latem i wczesną jesienią pszczelarze usuwają nadmiar miodu, który można sprzedać, ale upewniają się, że pozostało go wystarczająco dużo dla pszczół miodnych aby przetrwały zimę.
Kiedy temperatura w zimie spada poniżej 10 ° C, pszczoły miodne wycofują się do swoich uli i tworzą zimową gromadę, aby się ogrzać. Los ula zależy od tego, jak dobrze zimowa populacja przygotowała się na tą porę roku. Aby przetrwać i utrzymać ciepło, rój pszczół miodnych musi mieć solidną populację pszczół gotowych na zimę, obfite zapasy miodu do jedzenia i bezpieczny ul.
Społeczny świat pszczół miodnych dzieli się zwykle na trzy kasty: robotnice, trutnie i królowe. Ale zimą samce trutni wymierają, pozostawiając tylko żeńskie kasty: robotnice i królową. Całkowicie żeński rój pszczół gromadzi się ciasno razem, tworząc gromadę zimową, z królową w najcieplejszej, rdzeniowej części grupy, a robotnice trzęsą się i drżą wokół, aby utrzymać ciepło umożliwiające przetrwanie.
W centrum gromady zimowej temperatury mogą wzrosnąć do 32-37° C, podczas gdy na powierzchni gromady lub płaszcza temperatura waha się około 10° C. Aby utrzymać ciepło, gromada porusza się wspólnie w formacji wokół ula, aby dotrzeć do swoich rezerw miodu. Przez większą część zimy gromada pozostaje nienaruszona, ale gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 10° C, pszczoły na chwilę opuszczają ul, aby pozbyć się odpadów. W klimacie, w którym temperatury rzadko, spadają poniżej 10° C, kolonia pszczół pracuje przez cały rok.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co możesz zrobić, aby wesprzeć pszczoły miodne?
Jesienią można posadzić drzewo kwiatowe lub krzew. Wiosną pszczoły miodne będą Ci wdzięczne, produkując swój wspaniały, słodki miód BeeTrue 🙂