Rynek miodu Manuka eksplodował dzięki dostrzeganym korzyściom płynącym z jego naturalnych właściwości antybakteryjnych.
Liście drzewa Manuka zwane również jako drzewo herbaciane. Od wieków znane są rdzennym plemionom Nowej Zelandii i południowej Australii ze swoich leczniczych właściwości.
Pszczoły zbierające nektar z tego drzewa wytwarzają miód Manuka, który ma właściwości lecznicze.
Niektóre badania wykazały, że miód Manuka może również pomóc w zwiększeniu produkcji czynników wzrostu, których białe krwinki potrzebują do zwalczania infekcji i leczenia tkanek.
Manuka wyróżnia obecność związku o nazwie – methylglyoxsal (MGO).
Miód Manuka zawiera szereg naturalnych substancji chemicznych:
- Methylglyoxal (MGO) : To czynny składnik działający przeciwdrobnoustrojowo (przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo ) Wykazano, że jest skuteczny przeciwko kilku bakteriom, w tym Proteumirabilis i Enterobacter cloacae .
- Dihydroksyaceton (DHA) : znajduje się w nektarze kwiatów Manuka i przekształca się w MGO podczas procesu produkcji miodu.
- Leptosperyna : jest to naturalnie występująca substancja chemiczna występująca w nektarze roślin Manuka.
Eksperci uważają, że ponieważ miód Manuka ma dodatkowe właściwości antybakteryjne i lecznicze, może być jeszcze bardziej skuteczny. W tej chwili jednak niewiele jest dowodów na poparcie tej teorii.
Każdy miód ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2013 roku w Gdyni, wartości podstawowych parametrów fizyko-chemicznych miodów manuka oraz właściwości przeciwutleniające są zbliżone do składu polskich miodów odmianowych, zwłaszcza ciemnych – wrzosowych, gryczanych i spadziowych.
Jedynie zawartość 5-HMF i sacharozy w miodach manuka jest istotnie wyższa niż w miodach europejskich. „Zarówno ogólna zawartość polifenoli, jak i zdolność zmiatania wolnych rodników przez miody manuka, są wysokie. Podobnymi właściwościami przeciwutleniającymi charakteryzują się europejskie miody o ciemnym zabarwieniu – gryczany, wrzosowy i spadziowy” – czytamy w pracy dr Wilczyńskiej. *
Podsumowując, zarówno miód manuka jak i rodzimy polski miód mają wiele dobroczynnych właściwości.
Miody manuka wykazują wiele właściwości ogólnie charakterystycznych dla wszystkich miodów. Przy regeneracji organizmu czy w walce z infekcjami, bardziej pomocne i łatwiej dostępne mogą się okazać nasze ciemne polskie miody odmianowe.