Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego miód występuje w różnych kolorach i odcieniach?
Jeśli kiedykolwiek widziałeś/aś kilka odmian miodu obok siebie, możesz zauważyć, że istnieje znacząca różnica w kolorze między niektórymi z nich.
Pewnie zastanawiałeś/aś się, czy jest jeszcze jakaś inna różnica między miodem o ciemniejszym i jaśniejszym kolorze.
Czy jaśniejszy miodowy kolor jest lepszy niż ciemniejszy?
Zrozumienie znaczenia koloru miodu może pomóc w wyborze miodu według własnych preferencji.
Jaki jest typowy kolor miodu?
Bardziej doświadczeni konsumenci i pszczelarze mogą rozpoznać rodzaje miodu po kolorze, smaku i innych właściwościach. Istnieją dwa rodzaje miodów: jednokwiatowy i wielokwiatowy.
Miód jednokwiatowy jest najbardziej cenionym i zwykle nieco droższy niż miód mieszany.
Istnieje związek między kolorem a smakiem miodu. Smak, kolor i aromat miodu różnią się w zależności od rodzaju kwiatu, z którego pochodzi nektar. Kolor miodu zależy od jego pochodzenia kwiatowego (ze względu na minerały i niektóre inne składniki). Jednak kolor miodu może zmieniać się wraz z upływem czasu i wystawieniem na działanie ciepła. Miód przechowywany w wyższych temperaturach ciemnieje. Przechowywany miód może po pewnym czasie zbrylić się, a wtedy kolor zależy od wielkości kryształów. Ostateczny kryształ ma najjaśniejszy kolor i dlatego kremowy miód wydaje się przeważnie nieprzejrzysty i jasny. Zasadą jest, że jasne i przezroczyste miody mają miękki, delikatny smak, podczas gdy ciemniejsze mają mocniejszy smak. Kolor miodu jest również związany z porą roku, w której jest zbierany. Na przykład miód zbierany wiosną tj. miód wiosenny, akacjowy i koniczynowy, jest lekki i przezroczysty.
Latem zebrany miód ma wesołą żółtą barwę z owocowymi posmakami . Miód letni powstaje podczas kwitnienia kasztanowca, lipy, jesionu, dzikiej jeżyny i innych leśnych miododajnych roślin.
Miód zbierany jesienią jest zwykle ciemniejszy i ostrzejszy w smaku.
Jak miód uzyskuje swój kolor?
Miód występuje w wielu kolorach, od przezroczystego i „białego” do ciemnobursztynowego. Zdarzają się również przypadki miodów o nietypowym zabarwieniu, na przykład czerwonym lub niebiesko-zielonym.
Powstaje pytanie, dlaczego istnieje taka różnorodność i jak miód uzyskuje swój kolor?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy spojrzeć na źródło nektaru. Kolor miodu zależy od źródła, które odwiedza pszczoła. Pszczoły na całym świecie odwiedzają wiele kwitnących roślin, aby zebrać nektar potrzebny do produkcji miodu. W zależności od lokalizacji źródła kwiatowego, niektóre miody produkowane są tylko w określonych regionach. (np. przykład Manuka jest produkowana tylko w Nowej Zelandii i Australii).
Główny wpływ na kolor produktu końcowego będzie miał właśnie nektar, z którego pszczoły produkują miód.
Specyficzny wpływ na barwę miodu mają również minerały , takie jak siarka, potas, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo i mangan, występujące w źródle kwiatowym.
Aby pszczoły mogły zebrać wystarczającą ilość nektaru, muszą odwiedzić dużą liczbę kwiatów. Istotnym czynnikiem decydującym o smaku i kolorze miodu są różne rodzaje kwiatów i roślin, które odwiedzają pszczoły.
Jak wspomniano powyżej, kolor miodu może również zmieniać się w czasie , w zależności od przechowywania i temperatury. Na przykład, jeśli jasny miód zostanie wystawiony na działanie wysokich temperatur, stopniowo nabierze ciemniejszego odcienia. Dlatego miód należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu.
Jak mierzy się kolor miodu?
Barwa miodu jest oceniana w skali zwanej skalą Pfunda. Korektor kolorów Pfund pomaga określić barwy bursztynu z gradientem kolorów przechodzącym od jasnego do ciemnego.
Barwę miodu określa się umieszczając miód w pojemniku w kształcie i porównując go ze skalą. W wyniku takiego pomiaru otrzymujemy miodową barwę wyrażoną długością w zakresie od 0 do 140 mm.
Innym sposobem pomiaru koloru miodu jest użycie wizualnego komparatora Lovibond. W tym pomiarze przez miód przepuszcza się wiązkę światła, a jego kolor porównuje się z wzorcem. Ten sam system służy do określania koloru piwa 🙂
Czy kolor miodu wpływa na jakość miodu?
Barwa miodu znacząco wpływa na jakość , a zwłaszcza na smak miodu. Chociaż miód z czasem ciemnieje, a smak się zmieni, nadal będzie bezpieczny do spożycia. Jasny miód ma zwykle łagodny smak, podczas gdy ciemniejszy miód ma zwykle mocniejszy smak.
Oprócz smaku kolor miodu może również określać liczbę przeciwutleniaczy w miodzie. Ciemniejszy miód ma zwykle wyższe stężenie przeciwutleniaczy, podczas gdy jaśniejszy ma niższe stężenie.
Bez względu na rodzaj, miód jest doskonałym uzupełnieniem diety , najlepszym zamiennikiem cukru i oraz lekarstwem na wiele dolegliwości.
Konsternacja
Lżejszy miód może być świetny jako słodzik w naleśnikach i ciastach ze względu na swój lekki smak.
Ciemniejszy miód ma mocniejszy smak, ale w odpowiedniej kombinacji może uzupełniać smaki posiłków. Podobnie jak w przypadku wielu rzeczy, wybór miodu jest tylko kwestią preferencji. Niezależnie od koloru miodu, żaden rodzaj miodu nie jest złym wyborem. Każdy miód ma właściwości lecznicze, więc lepiej wziąć dowolny miód, niż nie wziąć go wcale. Spożywaj miód codziennie, aby poprawić swoje zdrowie i osłodzić sobie dzień! To szczególny dar od natury, bądź wdzięczny.
I pamiętaj dzielenie się jest dbaniem o innych!