Twój Koszyk

9 rzeczy, które należy wiedzieć o miodzie stosowanym na oparzenia.

Korzystanie z naturalnych środków medycznych, na drobne oparzenia, skaleczenia, wysypki i ukąszenia owadów jest powszechną praktyką, która istnieje od wieków.

Gdy oparzenie jest niewielkie lub sklasyfikowane jako pierwszego stopnia, celem leczenia domowymi sposobami jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego podczas gojenia. Chociaż miód klasy medycznej jest popularną opcją do domowych zabiegów, można go bezpiecznie stosować tylko w przypadku niektórych oparzeń.

Oto 10 rzeczy, które należy wiedzieć, przy uzywaniu miodu na oparzenia.

 1. Miód może być bezpieczny przy drobnych oparzeniach pierwszego stopnia
  Tak, drobne oparzenia możesz leczyć w domu naturalnymi środkami, ale zanim to zrobisz, będziesz musisz nauczyć się rozpoznawać rodzaje oparzeń.

Istnieją cztery podstawowe klasyfikacje oparzeń, zgodnie z Narodowym Instytutem Nauk Medycznych .

Oparzenia pierwszego stopnia.
Te łagodne oparzenia są bolesne i powodują niewielkie zaczerwienienie zewnętrznej warstwy skóry.

Oparzenia drugiego stopnia.
Są one cięższe niż lekkie oparzenia, ponieważ wpływają również na dolną warstwę skóry i powodują ból, obrzęk, pęcherze i zaczerwienienie.

Oparzenia trzeciego stopnia.
Te bardzo poważne oparzenia mogą uszkodzić lub całkowicie zniszczyć obie warstwy skóry. Wymagają one natychmiastowej pomocy medycznej.

Oparzenia czwartego stopnia.
Oprócz obrażeń spowodowanych oparzeniami trzeciego stopnia, oparzenia czwartego stopnia obejmują również tłuszcz. Ponownie wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Oprócz tych czterech podstawowych klasyfikacji, oparzenia piątego stopnia rozciągają się na mięśnie, a uszkodzenia od oparzeń szóstego stopnia rozciągają się na kości.

 1. Zawsze używaj miodu klasy medycznej.
  Zamiast sięgać po miód, który rozsmarowujesz na kanapce z masłem orzechowym, siegnij po miód medyczny. Miód klasy medycznej jest sterylizowany.
 2. Miód może być bezpieczny w stosowaniu na łagodne i umiarkowane rany oparzeniowe.
  Jeśli masz lekkie lub umiarkowane oparzenie powierzchowne, istnieją wystarczające dowody na to, że możesz użyć miodu do leczenia rany. Miód ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.

Jeśli masz oparzenie, które jest poza umiarkowanym stadium, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

 1. Opatrunki miodowe mogą poprawić gojenie się ran.
  Naukowcy zbadali wpływ miodu w porównaniu z alternatywnymi opatrunkami na rany i miejscowymi na ostre rany, takie jak oparzenia.

Stwierdzono, że miejscowe stosowanie miodu wpływa leczniczo na oparzenia powierzchowne szybciej niż inne metody leczenia, takie jak gaza parafinowa, folia poliuretanowa lub pozostawianie oparzeń odsłoniętych.

 1. Nakładanie miodu na opatrunek
  Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie miodu na sterylny tampon lub gazę, a nie bezpośrednio na oparzenie. Można również kupić w aptece gotowy opatrunek medyczny z miodem.
 2. Bezpieczne stosowanie miodu wymaga określonych kroków
  Użycie miodu klasy medycznej wymaga wizyty u lekarza, aby ocenić oparzenie oraz upewnić się, że nie ma infekcji ani potrzeby interwencji chirurgicznej.
 3. Poszukaj renomowanych producentów wyrobów miodowych
  Zanim udasz się do apteki, poszukaj informacji na temat różnych producentów, którzy sprzedają miód na oparzenia.
 4. Unikaj używania miodu na niektórych częściach ciała
  Pomiń domowe środki zaradcze i zwróć się o pomoc medyczną w przypadku oparzeń, które obejmują bardziej wrażliwe obszary, takie jak: ręce, twarz, stopy, pachy.

Należy skontaktować się z lekarzem i unikać leczenia oparzeń domowymi sposobami, jeśli oparzenie pierwszego stopnia obejmuje duży obszar, zwykle o średnicy większej niż 7 cm. Skontaktuj sie z lekarzem również jeśli jesteś osobą starszą lub leczysz oparzenie niemowlęcia.

 1. Używanie miodu do leczenia oparzeń wymaga dalszych badań
  Miód może być skuteczny w przypadku oparzeń częściowych lub powierzchownych, ale Williams twierdzi, że dowody są obiecujące, ale wymagają dalszych badań.

Najważniejsze!
Jeśli chodzi o leczenie oparzeń w domu, pierwszą rzeczą do rozważenia jest rodzaj oparzenia. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie miodu klasy medycznej jest bezpieczną opcją miejscową w przypadku niewielkich oparzeń pierwszego stopnia.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące oparzenia, nie jesteś pewien, jak poważne jest lub masz pytania dotyczące najlepszych produktów, skonsultuj się z lekarzem.

żródło: healthline.com