Co to jest propolis?
To mieszanina żywicy drzew i krzewów oraz wydzielin gruczołów pszczelich. Propolis był używany w pastach do zębów, balsamach, płynach do płukania ust, kroplach, suplementach diety, a także w środkach przeciwgorączkowych, antyseptycznych i gojących rany. Wykazano, że niektóre produkty z propolisu pszczelego wspomagają rozwój włosów, leczą astmę, blokują enzym alfa-glukozydazę, wywierają działanie toksyczne na komórki rakowe i działają jako środki przeciwwirusowe przeciwko wirusowi opryszczki pospolitej.
Około 80% dorosłych i nastolatków doświadcza trądziku, który jest przewlekłą postacią zapalenia skóry, często wywoływanego przez bakterię P. acnes. Ze względu na zapalny charakter tego stanu, naukowcy biorący udział w opisanym badaniu starali się określić przeciwtrądzikowy potencjał propolisu wytwarzanego przez pszczołę bezżądłowa (Tetragonula biroi).
O badaniu
W badaniu naukowcy badali przeciwtrądzikowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości ekstraktów z propolisu. Pacjenci i osoby zdrowe dostarczyły próbki krwi, które zostały pobrane przez nakłucie żyły. Technikę stabilizacji błony erytrocytów zastosowano do oceny działania przeciwzapalnego związków in vitro . Określono również procent hemolizy błonowej.
Wyniki badań wykazały, że ekstrakty proplis z nimphaeolu A, 3′-O-metylodiplaconu i 5,7,3′,4′-tetrahydroksy-6-geranyloflawonolu są silnymi środkami, które mają potencjalne zastosowania kosmetyczne ze względu na ich działanie przeciwutleniające , przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe. W celu określenia skuteczności i bezpieczeństwa tych ekstraktów potrzebne są dodatkowe badania.
Wcześniej wykazano, że extrakt wytwarzany przez T. biroi hamuje wzrost komórek raka piersi, okrężnicy i szyjki macicy, wywołuje właściwości przeciwzapalne w modelu mysim, wywiera działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko Bacillus cereus, Escherichia coli, Candida krusei, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus i Penicillium chrysogenum , a także hamują aktywność proteazy koronawirusa 2 (SARS-CoV-2) zespołu ostrej niewydolności oddechowej.
Źródło:
- Arung, ET, Syafrizal, Kusuma, IW i in. (2022). Działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe propolisu pszczoły bezżądłowej (Tetragonula biroi). Fitoterapia