Ratowanie pszczół jest jednym z głównych priorytetów. Te cudowne zapylacze są wyjątkowo ważne dla naszych ekosystemów i niezwykle fascynujące pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Przedstawmy 3 fakty o pszczołach o których mało kto wie 🙂
Fakt nr 1: Pszczoły mają koszyczki z pyłkiem
Niektóre pszczoły mają koszyczki, które wypełniają pyłkiem. Te maleńkie woreczki pyłkowe na tylnych łapach pszczół pozwalają pszczołom przechowywać znacznie więcej żywności, którą można zabrać z powrotem do ich rodzin. Pszczoły zabezpieczają pyłek długimi włosami aby nie wypadł podczas lotu do domu.
Fakt nr 2: Istnieje ponad 20 000 unikalnych gatunków pszczół
Na całym świecie istnieje ponad 20 000 różnych gatunków pszczół. Można je rozróżnić na podstawie wielkości, koloru i ulubionych kwiatów. Na przykład Perdita minima to najmniejsza pszczoła na świecie, której długość wynosi mniej niż dwa milimetry .
Inne pszczoły są znane ze swojego szczególnego gustu w wyborze kwiatów. Pszczoła Squash specjalizuje się w zapylaniu cukinii, dyni piżmowej i innych roślin dyniowatych.
Jest też kilka żywo kolorowych odmian pszczół, które odbiegają od klasycznego czarno-żółtego wzoru w paski. Pszczoły mogą być metalicznie niebieskie, jaskrawozielone i złocisto-bursztynowe. Pszczoły Halictid to jedna grupa gatunków pszczół, które w kolorze są metalicznie zielone lub niebieskie.
Fakt nr 3: Pszczoły uwielbiają tańczyć
Pszczoły miodne są wykwalifikowanymi komunikatorami, ale preferowaną przez nie formą komunikacji jest taniec interpretacyjny . Pszczoły miodne wykonują taniec machając, aby poinformować o źródłach pyłków, potencjalnych zagrożeniach, a nawet ewentualnych nowych ulach, które można nazwać domem.
Tak cudowne małe stworzenia trzeba chronić!
Pszczoły brzęczą we wszystkich rodzajach siedlisk, od ogrodu przydomowego po farmy i pola dzikich kwiatów. Jednak nasze krajobrazy są nasycone zabijającymi pszczoły pestycydami, tym samym likwidujemy bezpieczne schronienie.
Pestycydy zwane neonikotynoidami lub w skrócie neonikami są toksyczne dla pszczół. Zatruwają nawet mózgi młodych pszczół . Ponadto badania sugerują obecnie, że inny pestycyd, glifosat, również szkodzi pszczołom . Aby ocalić pszczoły, te pestycydy muszą zniknąć!
Priorytetowo traktujmy ochronę owadów zapylających, ponieważ pszczoły są szczególnie zagrożone — przed toksycznymi pestycydami, utratą siedlisk, a nawet zmianą klimatu.
Co możesz zrobić? Nie używaj chemicznych środków w swoim ogrodzie. Jeśli już musisz zrób to wieczorem gdy pszczoły są już w ulu. Postaraj się omijać rośliny już kwitnące. Stwórz dla nich zdrowe otoczenie do którego będą mogły bezpiecznie wrócić. Pamiętaj jest wiele środków naturalnych, którymi możesz pomóc chorym roślinom. Staraj się wybierać naturalne opryski dla dobra pszczół.