Stanowiący jeden z najcenniejszych darów natury miód leśny jest produktem, którego zastosowanie jest znane i wykorzystywane od wieków. Dzięki niepowtarzalnym walorom odżywczym i smakowym jest ceniony nie tylko w kuchni. W zależności od okresu zbioru ten naturalny specyfik różni się smakiem, a pozyskiwany może być zarówno z nektaru, jak i ze spadzi. Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się na jego temat, zachęcamy do lektury poniższego wpisu. Przekonacie się dzięki temu, że ten miód naturalny sprawdzi się nie tylko jako zamiennik cukru!
Jakie właściwości ma miód leśny?
Zanim omówimy zastosowanie miodu leśnego, warto bliżej przyjrzeć się jego pochodzeniu i właściwościom. Ten jeden z najbardziej ekologicznych wyrobów w zależności od rodzaju pożytku leśnego może mieć barwę jasnożółtą lub ciemnobrązową. Ma raczej słodki smak, chociaż niekiedy można w nim wyczuć odrobinę goryczy. Jego zapach zależy natomiast od ilości olejków, kwasów organicznych i barwników roślinnych. Miód leśny jest produktem nektarowo-spadziowym, który może poszczycić się właściwościami przypisywanymi nektarom roślin leśnych. Dzięki wysokiej zawartości enzymów, flawonoidów, minerałów i witamin wspomaga oczyszczanie organizmu oraz prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.
Zastosowanie miodu leśnego w kuchni
Ze względu na słodki smak i przyjemny aromat miód leśny znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Jest szczególnie często dodawany do napojów. Wyśmienicie smakuje np. jako składnik herbaty z konfiturą malinową, grzanego piwa z goździkami, a także mleka z masłem i miodem. Możecie nim słodzić również wiele innych napojów. Wystarczy jedynie pamiętać, by nie podgrzewać go do temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, gdyż wtedy traci swoje właściwości. Poza napojami ten znany od lat produkt spadziowo-nektarowy znakomicie nadaje się jako dodatek do marynat, sosów oraz dressingów. Można także używać go do wypieku różnego rodzaju ciast, ciasteczek i deserów. Jest lepiej przyswajalny przez organizm niż zwykły cukier, ma mniej kalorii i nie obciąża układu trawiennego.
Do czego jeszcze można wykorzystać miód leśny?
W kuchni można smarować nim pieczywo. Świetnie sprawdzi się zamiast wysokokalorycznych dżemów oraz uwielbianych przez dzieci wysokocukrowych kremów czekoladowych do chleba. Można również łączyć go z orzechami i bakaliami, uzyskując w ten sposób pełnowartościową masę na kanapki. Miód leśny doskonale komponuje się także z naleśnikami. Możecie dodawać go bezpośrednio do ciasta lub przygotować z nim pyszne nadzienie, które zaskoczy swoim smakiem niejednego łasucha.
Kosmetyczne właściwości miodu
Wytwarzany przez pszczoły miód leśny jest częstym składnikiem balsamów nawilżających, kremów do rąk oraz wielu innych kosmetyków. Zawarte w nim substancje czynne chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, opóźniają procesy starzenia oraz zapewniają optymalny poziom nawilżenia. Ze względu na właściwości regenerujące i delikatnie natłuszczające specyfik ten świetnie nadaje się też do masażu całego ciała. Taki zabieg doskonale otwiera pory, przyspiesza usuwanie toksyn, relaksuje oraz pomaga pozbyć się stresu. Regularnie wykonywany sprawia, że ciało staje się wygładzone, jędrne i aksamitne w dotyku.
Naturalny i zdrowy miód? Tylko ze sprawdzonych pasiek!
Kupienie prawdziwego, naturalnego miodu leśnego to coraz trudniejsze zadanie. Jeśli chcecie mieć pewność, że do Waszych rąk trafi wysokiej jakości produkt, pozyskany przez pszczoły z drzewostanu leśnego, zachęcamy do zapoznania się z asortymentem przygotowanym przez nasz sklep. U nas znajdziecie szeroki wybór odmian miodu o różnych gramaturach (400 g, 1 kg) pochodzących od doświadczonych i uczciwych pszczelarzy. W ofercie mamy także zestawy idealne na prezent dostępne w eleganckich i gustownych opakowaniach, które znakomicie sprawdzą się na każdy dzień i każdą porę roku.