- Największym problemem z miodem jest jego jakość
- Można go sfałszować roztworem glukozy, syropem cukrowym lub skrobią
- Bardzo łatwo jest sprawdzić czystość miodu w domu za pomocą kilku prostych sztuczek
Przed zakupem miodu warto spojrzeć na jego etykietę, aby upewnić się, że jest to prawdziwy miód. Na etykiecie podane miejsce jest pochodzenia miodu oraz jego zawartość procentowa. Im czystszy jest miód, tym korzystniej wpływa na organizm.
Czy naprawdę możesz odróżnić prawdziwy miód od fałszywego? Aby poznać prawdę, przetestuj ją w domu. Oto kilka prostych sztuczek, pomocnych w sprawdzeniu „czystości” miodu.
Test kciuka
Umieść niewielką ilość miodu na kciuku i sprawdź, jak się rozlewa. Czysty miód jest gęsty, a nieczysty będzie cieknący. Czysty miód przykleja się do powierzchni i nie spływa. Co więcej, smak nieczystego miodu może się dłużej utrzymywać z powodu obecności dodatku cukru.
Test wody
Weź łyżeczkę miodu i wlej do szklanki pełnej wody. Fałszywy lub zafałszowany miód rozpuści się w wodzie, podczas gdy czysty miód o gęstszej konsystencji osiądzie na dnie szklanki w postaci grudek. To samo dotyczy bibuły lub białej szmatki. Jeśli polejemy je czystym miodem, nie wchłonie się i nie pozostawia plam.
Użyj octu
Wymieszaj łyżkę miodu, trochę wody i 2-3 krople esencji octowej. Jeśli ta mieszanina się pieni, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twój miód może być zafałszowany.
Test cieplny
Czysty miód podgrzany szybko się skarmelizuje i nie pieni się. Jednak w przypadku nieczystego miodu może się nie karmelizować i bulgotać podczas podgrzewania.
Wiele różnic między miodem czystym a zafałszowanym można również zidentyfikować gołym okiem, badając jego właściwości fizyczne. Czysty miód jest gęsty i wolno ścieka. Ma miękką konsystencję, nigdy nie rozdziela się na warstwy i zapewnia wyraźny słodki aromat. Surowy miód, który jest miodem w najczystszej postaci, często pozostawia po spożyciu lekkie mrowienie lub lekkie pieczenie w gardle.