Twój Koszyk

5 posiłków, które powinieneś zjeść przed snem, aby dobrze się wyspać.

Tryptofan i melatonina pomagają w regulacji senności.

Dobrej jakości sen ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia zarówno psychicznego jak i fizycznego, jednak dla większości z nas wydaje się to wyzwaniem. Przy późnym jedzeniu wieczorem obowiązuje zasada, że nie powinno się jeść zbyt dużo, a ważniejsze jest spożywanie odpowiedniego rodzaju pokarmu, który obiecuje dobry nocny odpoczynek. Według National Sleep Foundation aminokwas zwany tryptofanem i naturalnie występujący hormon znany jako melatonina pomagają regulować senność. Poniżej przedstawiamy pięć rzeczy, które możesz zjeść przed pójściem do łóżka, pomocnych w osiągnieeciu dobrego snu. 

Banan
Banany są bogate w węglowodany, które sprawiają, że tryptofan jest bardziej dostępny dla mózgu, co wywołuje senność. Co więcej, banany są również bogate w magnez, o którym wiadomo, że rozluźnia mięśnie i nerwy. 

Miód
Wypij łyżeczkę miodu, kiedy będziesz się przytulać w kocu. Miód stymuluje produkcję tryptofanu i jednocześnie hamuje aktywność oreksyny, która sprawia, że ​​jesteś czujny. 

Szklanka mleka z miodem
naukowego punktu widzenia białka są budulcem tryptofanu i szklanka mleka, jeśli jest ich pełna. Również według ajurwedy najlepiej zakończyć dzień szklanką ciepłego mleka, ponieważ działa ono uspokajająco na mózg. Również brak wapnia w organizmie często prowadzi do zaburzeń snu. Dodając miód tylko wspieramy pożądany efekt 🙂

Migdały 
Migdały są pełne dobrych tłuszczów, aminokwasów i magnezu, które nie tylko pomagają szybciej zasnąć, ale także poprawiają jakość snu. Możesz dodać trochę miodu i migdałów do szklanki ciepłego mleka i wypić, aby dobrze wypocząć. 

Owies
Jeśli jesteś naprawdę głodny, dobrą przekąską przed snem będzie miska płatków owsianych z ciepłym mlekiem, miodem, bananem i kilkoma migdałami. Wszystkie te składniki wraz z płatkami owsianymi sprawią, że będziesz dobrze spać i obudzisz się pełen energii. Oprócz innych, owies zwiększa poziom melatoniny, która pomoże Ci się odprężyć i zasnąć.

Pamiętajmy aby całkowicie unikać potraw i napojów pikantnych, zawierających kofeinę i bogatych w tłuszcze, ponieważ mogą one uniemożliwić zapadanie w głębsze fazy snu i sprawić, że następnego dnia poczujesz się osłabiony.