Krystalizacja miodu jest całkowicie normalna i nie jest to proces trwały.
Thomas Jefferson był genialny w swoim cytacie „wiedza to potęga”. Zapytasz: „co to ma wspólnego z miodem?”
Kiedy już zrozumiesz proces krystalizacji miodu, będziesz mieć klucz do kontrolowania go, zawarcia z nim pokoju i wykorzystania go na swoją korzyść 🙂
I nie ma potrzeby przeszukiwania wszystkich zakamarków Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi, ponieważ mamy je dla Ciebie wszystkie w jednym miejscu.
Czy wszystkie miody krystalizują?
Jeśli kupiłeś skrystalizowany miód, powinieneś się cieszyć. Czemu? Ponieważ tylko miód naturalny będzie krystalizował . Nie ma lepszego sposobu na stwierdzenie, czy właśnie kupiłeś butelkę kolorowego syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy, zamiast prawdziwego miodu z oferty w supermarkecie.
Szokujące, ale prawdziwe; wiele miodów, które widzisz na półkach, jest bardziej przetworzonych niż cokolwiek innego i tylko około jedna trzecia całkowitej objętości może być rzeczywistym, surowym miodem .
Co powoduje krystalizację miodu?
Krystalizacja lub granulacja naturalnego miodu to fizyczna zmiana zachodząca w mieszaninie cukru.
Wyobraźmy sobie szklankę wody. Tutaj woda jest tym, co nazywamy „rozpuszczalnikiem”, ponieważ pozwala rozpuszczać się w niej substancjom. Jest dokładniej znany jako uniwersalny rozpuszczalnik, ponieważ pozwala na rozpuszczenie w nim znacznie większej liczby substancji niż jakakolwiek inna ciecz.
„Substancja rozpuszczona” to to, co uważamy za substancję , która rozpuszcza się w wodzie. Cukier jest powszechną substancją rozpuszczoną. Jeśli będziesz dodawać łyżki cukru do szklanki wody, z czasem zauważysz zmianę.
Na początku, w miarę mieszania, cukier stosunkowo szybko rozpuści się w wodzie. Jednak ostatecznie, wraz z dodawaniem coraz większej ilości cząstek cukru, proces rozpuszczania ulegnie spowolnieniu.
Dodaj trochę więcej cukru, a zauważysz, że w pewnym momencie cukier przestanie rozpuszczać się w wodzie lub zajmie to zbyt dużo czasu. Wtedy mówimy, że roztwór cukru jest nasycony. Osiągnął już granicę rozpuszczania.
Miód można porównać do tego przykładu. Naturalnie miód zawiera glukozę i fruktozę – dwa rodzaje cukrów prostych. Roztwór jest tak silnie skoncentrowany, że tworzy gęstą konsystencję, którą kojarzymy z syropem. Glukoza nie jest tak rozpuszczalna jak fruktoza.
W miarę upływu czasu cząsteczki glukozy rozpuszczone w roztworze miodu będą powoli zestalać się, zmniejszając stężenie substancji rozpuszczonej rozpuszczonej w podstawowym rozpuszczalniku. Zestalone cząsteczki miodu są tym, co zauważamy na powierzchni płynu i nazywamy je kryształkami miodu .
Czy każdy surowy miód krystalizuje?
Wiemy więc, jak i dlaczego miody surowe zestalają się, ale czy to oznacza, że wszystkie rodzaje miodów naturalnych będą tworzyły granulki?
Krótka odpowiedź brzmi „tak”. Jednak nie wszystkie krystalizują się w tym samym tempie. Niektórym może to zająć tylko kilka tygodni, innym kilka miesięcy, a jeszcze innym rok lub dłużej.
Na szybkość granulacji miodu wpływa wiele czynników. Jednym z najbardziej oczywistych jest jego skład. Kiedy pszczoły wytwarzają miód, pyłek często dostaje się do mieszanki.
Pyłek jest źródłem wielu właściwości przeciwutleniających , które uzyskujemy z miodu, ale sprzyja również niepożądanemu procesowi jego twardnienia.
Działa poprzez zapewnienie podstawy dla cząstek glukozy do fizycznej zmiany stanu ciekłego na stały. To samo dotyczy wosku pszczelego, który może pozostać w plastrze miodu po tym, jak pszczoły wykonają swoją magię.
Oczywiście, jeśli chodzi o ten czynnik, wskaźnik można łatwo zmniejszyć, filtrując miód w celu wyeliminowania tych naturalnych składników. Dlatego trudno będzie znaleźć przetworzone odmiany tworzące kryształy. Do tych rodzajów dodaje się również środki konserwujące, aby wydłużyć ich okres przydatności do spożycia i dodatkowo spowolnić twardnienie.
Stężenie glukozy w porównaniu z fruktozą wpływa również na szybkość krystalizacji miodu. Te o wyższym stężeniu glukozy, takie jak miód rzepakowy, twardnieją znacznie szybciej niż te o niższym stężeniu, takie jak akacja . Pamiętaj, że różnica w ilości cukru jest związana z dwoma typami występującymi we wszystkich naturalnie wytwarzanych miodach pszczelich.
Jak zapobiegać krystalizacji miodu?
Ponownie, wszystko zależy od kilku kluczowych czynników. Wspomnieliśmy już o filtrowaniu i przetwarzaniu, ale co jeszcze możemy dostosować aby spowolnić proces krystalizacji?
Temperatura
Temperatura otoczenia wpływa na szybkość krystalizacji miodu. Ogólnie rzecz biorąc, temperatury poniżej 10°C najlepiej spowalniają tempo krystalizacji, jednocześnie zachowując naturalne wartości odżywcze.
Temperatury od 21°C do 27°C również mogą hamować ten proces, ale jest wysoce prawdopodobne, że związki w roztworze ulegną denaturacji lub zniszczeniu. Jeśli tak się stanie, mieszanka miodu stanie się jedynie roztworem cukru, który ma niewielką lub żadną wartość zdrowotną. Idealnie, najlepszym miejscem do przechowywania miodu jest środowisko o temperaturze pokojowej lub zbliżonej.
W jakim pojemniku przechowywać miód?
Wilgotność odgrywa niewidoczną, ale ogromną rolę w szybkości krystalizacji. Im bardziej jest wilgotno , tym bardziej prawdopodobne jest, że miód zacznie krzepnąć. Chociaż nie brzmi to jak coś, co możemy kontrolować – ponieważ naturalnie nie możemy tak naprawdę zmienić zawartości wilgoci w powietrzu – jest to możliwe do zrobienia na małą skalę.
Najlepszym sposobem przechowywania miodu jest czysty, suchy i odporny na wilgoć pojemnik. Polecane są szklane słoiki zamiast plastikowych ze względu na zachowanie świeżości, a także dlatego, że szklane pojemniki lepiej się hermetycznie zamykają. Pomaga to zagwarantować, że po użyciu do słoika nie dostanie się wilgotne powietrze. Jeśli zamierzasz go właściwie przechowywać, oznacza to również, że musisz pamiętać o odpowiednim zamknięciu go po każdym użyciu.
Czy skrystalizowany miód jest zły?
Krystalizacja jest naturalnym procesem dla miodów surowych. Pamiętaj, nie ma nic złego w zestalonym miodzie, to tylko próba stworzenia wewnętrznej równowagi w jego cząsteczkach.
Co możesz zrobić ze skrystalizowanym miodem . Cóż, nie różni się niczym od zwykłego, w pełni upłynnionego miodu. Niektórzy lubią go dodawać do tostów i gofrów ze względu na dodatkową chrupkość , jaką dodaje do posiłku.
Oprócz chrupiącej konsystencji, świetnie nadaje się również jako pasta do smarowania ze względu na powolne kapanie w porównaniu z bardziej płynnym miodem.
Czy możesz naprawić skrystalizowany miód?
Podgrzanie miodu w temperaturze od 60°C do 71°C z łatwością spowoduje, że kryształki miodu powrócą do płynnego miodu. Ciepło należy stosować, aż wszystkie granulki się rozpuszczą.
Jak upłynnić skrystalizowany miód ?
Możesz użyć kąpieli wodnej, aby pozbyć się granulek miodu. Najlepiej umieścić miód w kąpieli wodnej w szklanym słoiku. Pamiętaj jednak! nie powinno się przekraczać temperatury 42’C.