Według ostatnich badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrition Reviews z Uniwersytetu w Toronto , miód może pomóc w poprawie wskaźników zdrowia kardiometabolicznego, takich jak poziom cholesterolu i poziom cukru we krwi, a surowy miód zapewnia najwięcej korzyści zdrowotnych.
Systematyczny przegląd i metaanaliza badań klinicznych wykazały, że miód pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi na czczo, całkowity cholesterol LDL, trójglicerydy i marker stłuszczenia wątroby, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL i niektórych markerów stanu zapalnego.
W poprzednich badaniach wykazano, że miód pomaga poprawić zdrowie kardiometaboliczne, zwłaszcza w badaniach in vitro i badaniach na zwierzętach. Sugeruje się, że badanie to jest najbardziej kompleksowym przeglądem dostępnych badań klinicznych dotyczących miodu.
Średnia dawka miodu wynosiła 40 gramów (około 2 łyżek stołowych), a mediana długości badania wynosiła 8 tygodni. Stwierdzono, że surowy miód ma wiele korzystnych efektów, podobnie jak miód z pojedynczych źródeł flory, takich jak robinia (miód akacjowy), robinia akacjowa i koniczyna pospolita. Według badaczy przetworzony miód traci wiele ze swoich zdrowotnych właściwości po pasteryzacji, ale wpływ gorącego napoju na surowy miód zależy od kilku czynników i prawdopodobnie nie zniszczyłby wszystkich korzystnych właściwości. Ważne są jednak sposoby spożywania niepodgrzewanego miodu, na przykład z jogurtem, pastą do smarowania lub w sosie sałatkowym, który zachowałby wszystkie korzystne właściwości.
Odniesienia/źródła:
https://temertymedicine.utoronto.ca/news/sweet-honey-reduces-cardiometabolic-risks-ut-study-shows
https://academic.oup.com/nutritionreviews/advance-article/doi/10.1093/nutrit/nuac086/6827512
Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co czytasz w Internecie, ten artykuł nie powinien być interpretowany jako porada medyczna; porozmawiaj ze swoim lekarzem przed zmianą rutyny żywieniowej. Ten artykuł nie ma na celu przedstawienia diagnozy medycznej, zaleceń leczenia.