Czy słodycz ma swoją cenę? Czy miód jest szkodliwy dla zębów jak przetworzony cukier? Na szczęście dla nas wszystkich odpowiedź brzmi nie! Miód może być dla Ciebie dobry, zarówno pod względem zdrowia jamy ustnej, jak i nie tylko.
Oto tylko kilka przykładów korzyści, jakie przynosi spożywanie miodu:
- Miód zmieszany z ciepłą wodą wspomaga trawienie tłuszczu.
- Miód zawiera minerały i witaminy, takie jak witamina C, żelazo i wapń.
- Wykazano, że miód poprawia energię u sportowców, ponieważ pomaga utrzymać poziom cukru we krwi, pomaga w regeneracji mięśni i wspomaga regulację insuliny.
- Silne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne organicznego miodu mogą pomóc w leczeniu chorób dziąseł i zapobieganiu próchnicy zębów.
- Miód może pomóc w leczeniu chorób dziąseł, w tym zapalenia dziąseł, krwawienia i cofania się dziąseł .
Po wymieszaniu miodu z wodą, enzym w miodzie zwanym oksydazą glukozową wytwarza nadtlenek wodoru. Produkcja nadtlenku wodoru jest etapem działania przeciwdrobnoustrojowego. Badania przeprowadzone przez dr Petera C. Molana z Uniwersytetu Waikato w Nowej Zelandii potwierdzają, substancje zapobiegające próchnicy ze względu na ich działanie przeciwdrobnoustrojowe. Właściwości antybakteryjne miodu wypłukują bakterie z jamy ustnej.
Walcząc z bakteriami, miód zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w jamie ustnej. Bez tego kwasu bakterie nie mogą już wytwarzać dekstranu, który jest zasadniczo „spoiwem”, który pomaga bakteriom przyczepiać się do powierzchni zęba. Bakterie scalają się płytką nazębną, która ostatecznie może stwardnieć, prowadząc do chorób dziąseł i próchnicy.
Świeży, organiczny miód! Zanim zaczniesz kupować miód, wiedz, że badania informują, że nie każdy miód jest dobry dla Twoich zębów. Dlatego, aby uzyskać jak najwięcej korzyści, wybieraj miód organiczny. Jak najbardziej naturalny, pełny miód, który nie został przetworzony ani uszlachetniony. Twoje dziąsła i zęby będą zdrowe!