Twój Koszyk

Miód- płynne złoto w starożytności. Zabiegi i kuracje stosowane w Egipcie.

Od czasów starożytnych miód był stosowany w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń. Niektóre z najstarszych i najobszerniejszych zapisów w Egipcie pochodzą z 2400 r. p.n.e. i znajdują się w Świątyni Słońca Ra w Kairze. Miód był bardzo święty dla starożytnych Egipcjan i miał wiele zastosowań. Faraonowie wierzyli nawet, że pszczoły miodne są spokrewnione z bogiem słońca Ra. Miód i pszczoły były tak bardzo czczone przez faraonów, że zakopywali gliniane słoje z miodem w grobowcach królewskich.

Miód króla Tutanchamona

Czy wiesz, że jeden z najstarszych miodu na świecie został znaleziony w grobowcu króla Tuta? Ten miód ma  ponad 3000 lat ! Wierzcie lub nie, ale miód znaleziony w grobowcu Jego Wysokości jest nadal jadalny! (Nie żeby ktokolwiek próbował go jeść, ponieważ jest tak stary!)  Miód jest wyjątkowy, ponieważ „konserwuje” sam siebie. Ale jak to się robi? Odpowiedź jest prosta: miód jest kwaśny i pozbawiony wilgoci. Te dwie cechy zapobiegają rozwojowi i przetrwaniu bakterii w czarach z miodem!

Egipskie zabiegi zmiodem

Egipcjanie stosują wiele naturalnych zabiegów, a surowy miód jest szeroko stosowany w leczeniu wielu schorzeń zewnętrznych i niektórych wewnętrznych. Egipcjanie stosowali „biały miód” (slangowe określenie w Egipcie na miód pszczeli) na skaleczenia, oparzenia lub zadrapania. A jeśli na kaszel, przeziębienie lub wirus grypy, dawali mu surowy „czarny miód” (slangowe określenie miodu z górskiego drzewa) . Ta praktyka miodu na kaszel staje się powszechna nawet na zachodzie!

W Egipcie stosuje się więcej naturalnych zabiegów z miodem. W Górnym Egipcie, gdzie kwitła cywilizacja starożytnego Egiptu, do dziś dnia wielu współczesnych Egipcjan nadal używa sposobów faraonów! W leczeniu objawów IBS (zespołu jelita drażliwego) stosuje się naturalne zioła i pochodne owoców, takie jak kminek i łupiny granatu . Powszechnym lekarstwem na łysienie jest czosnek i oliwa z oliwek. Na bóle stóp lub stawów podgrzewają oliwę z oliwek i masują okolicę. Herbata z liści guawy polecana jest na kaszel z zapaleniem oskrzeli. Bóle głowy leczy się płatkami cytryny. A jest o wiele więcej wspaniałych zabiegów i środków zaradczych w ich tradycji.