Twój Koszyk

Miód obniża ciśnienie krwi?

Wysokie ciśnienie krwi jest ogromnym obciążeniem dla społeczeństwa. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, masz większe ryzyko zawału serca, udaru mózgu i rozwoju choroby nerek.   

Naturalne, skuteczne i niedrogie rozwiązania są bardzo potrzebne. Zobaczmy, co nasi przyjaciele z ula mogą dla nas zrobić. 

Badania

W badaniu zbadano wpływ miodu na podwyższone ciśnienie krwi (skurczowe) na zwierzętach z wysokim ciśnieniem krwi. Co ciekawe, oceniono również wpływ miodu na zmniejszenie obciążenia nerek jako możliwy mechanizm jego działania przeciwnadciśnieniowego.¹

Zwierzęta losowo podzielono na 2 grupy i podawano im wodę destylowaną lub miód raz dziennie przez 12 tygodni. 

Naukowcy odkryli, że  suplementacja miodem znacznie obniżyła ciśnienie krwi  i poziom obciążenia nerek. Odkryli, że ważny przeciwutleniacz zwany S-transferazą glutationową był regulowany w dół lub „inaktywowany” u zwierząt karmionych miodem.

Wydaje się więc, że jedną z przyczyn stresu nerek jest wysokie ciśnienie krwi, a suplementacja miodem może pomóc w jego zmniejszeniu. Czy to możliwe, że naturalne przeciwutleniacze w surowym miodzie są odpowiedzialne za te korzyści zdrowotne? Podejrzewam, że tak, ale dopiero dalsze badania użycia miodu powiedzą nam to ostatecznie.

Jak używać surowego miodu  

Jeśli rozważasz użycie surowego miodu w celu obniżenia ciśnienia krwi, pamiętaj, że badanie to trwało 12 tygodni. Poświęć trzy pełne miesiące suplementacji miodem, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

W badaniu pominięto, ile surowego miodu podano, więc trudno jest powiedzieć, ile miodu jest potrzebne do uzyskania optymalnych rezultatów. Inne badania dotyczące miodu wykazały, że skuteczne jest 0,5 ml miodu na kilogram masy ciała. To dobry punkt wyjścia, ponieważ wskazuje, że miód jest biologicznie aktywny na tym poziomie spożycia.  

Używając tego jako podstawowego punktu wyjścia, człowiek ważący 68 kg spożywałby 34 ml dziennie. To około 2 łyżki miodu.

Badanie ciśnienia krwi jest bardzo tanie i łatwe dzięki darmowym monitorom w prawie wszystkich aptekach. Spożywaj surowy miód codziennie przez 3 miesiące i sprawdzaj ciśnienie krwi. Po prostu możesz mieć słodką niespodziankę.  

  1. Oxid Med Cell Longevity, 2012;2012:374037, Epub 2012 23 stycznia.