Twój Koszyk

Czy miód i cynamon mogą pomóc w leczeniu trądziku?

Trądzik to coś więcej niż tylko problem związany z pielęgnacją skóry. Może być bolesny, uporczywy i niekomfortowy dla osoby u której się rozwija.

Leki na receptę mogą wysuszać skórę, dlatego pomocne mogą być alternatywne i naturalne środki. Osoby poszukujące bardziej naturalnych środków lub czegoś, co głębiej oczyści skórę, mogą sięgnąć po naturalne maseczki.

Jedną z takich masek, o których mówi się, że leczy trądzik, jest zrobiona z miodu i cynamonu. Zabieg może być bardzo kojący i dobrze sprawdzać się jako środek oczyszczający. Podczas tworzenia maski cynamonowo-miodowej należy pamiętać o kilku rzeczach.

Korzyści

Miód to roztwór wytwarzany z cukru, głównie fruktozy i glukozy. Cukry te zawierają białka, aminokwasy, witaminy , minerały i enzymy.

Od wieków ludzie stosowali miód jako środek leczniczy. Związek był stosowany w leczeniu łupieżu, łuszczycy, oparzeń i infekcji grzybiczych. Miód jest również dodawany do wielu produktów do pielęgnacji skóry.

Głównym powodem używania miodu i cynamonu w leczeniu trądziku jest to, że może pomóc zabić bakterie, które przyczyniają się do stanu zapalnego.

Bakterie Proionibacterium acnes lub P. acnes znaleziono w wielu zapalnych zmianach. Bakterie żywią się sebum, czyli woskową substancją, która może gromadzić się i zatykać pory, dodatkowo przyczyniając się do powstawania trądziku.

Miód ma kilka właściwości chemicznych, które umożliwiają mu zabijanie bakterii.

Zawiera:

  • Wysoka koncentracja cukru, który wywiera presję na komórki bakteryjne, zmniejszając prawdopodobieństwo ich namnażania.
  • Kwaśne środowisko, w którym bakterie nie mogą się łatwo rozwijać.
  • Złożony propolis, którego pszczoły używają do uszczelniania ula, ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Cynamon ma również właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Według artykułu w International Journal of Pharmaceutical Science Invention, cynamon może zabijać lub tłumić drobnoustroje E.Coli, Staphylococcus i Candida albican .

Cynamon ma również właściwości ściągające. Środki ściągające pomagają zwężać pory, co może sprawić, że skóra będzie gładsza i bardziej równomierna.

Ważne!

Osoby zgłaszające się do dermatologa z powodu trądziku powinny zawsze skonsultować się z nimi przed użyciem maski cynamonowej i przeciwtrądzikowej, aby upewnić się, że nie wpłynie to na obecnie stosowane metody leczenia.

Jak zrobić maskę na twarz?

Nałóż do miseczki 2 łyżki miodu i wymieszaj je z 1 łyżeczką cynamonu, aż uzyska konsystencję pasty.

Mieszkanki można użyć również jako produktu do „leczenia punktowego”, nakładając ją bezpośrednio na wypryski potrądzikowe. Wybór metody zależy od problemów ze skórą i rodzaju skóry.

Pamiętaj! Zrób test skórny na dłoni. Nałóż porcję mieszanki wielkości dziesięciogroszówki na grzbiet dłoni. Odczekaj co najmniej 10 minut, aby upewnić się, że swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk nie wystąpią.

Nakładaj na całą skórę lub na pojedyncze zmiany czystym opuszkiem palca lub wacikiem.

Maskę należy spłukać ciepłą wodą po pozostawieniu na noc lub spłukać 30 minut po aplikacji. Nie używaj zbyt ciepłej wody, ponieważ może wysuszać skórę!

Pamiętaj aby maski nie nakładać na rozgrzaną skórę, (po kąpieli) ponieważ cynamon może ją podrażnić.

Zagrożenia

Miód jest często bezpieczny po nałożeniu na skórę. Możliwe jednak, że dana osoba może mieć reakcję alergiczną na miód. Przykłady alergicznych skutków ubocznych mogą obejmować pokrzywkę , swędzenie, obrzęk i świszczący oddech.

Cynamon może również silnie drażnić skórę. Z tego powodu ważne jest, aby przed nałożeniem miodowo-cynamonowej maseczki do twarzy na całą twarz, zawsze zrobić test na dłoni.

Porady

Jeśli chodzi o leczenie trądziku, celem jest utrzymanie skóry czystej, nawilżonej i wolnej od nadmiaru sebum i bakterii – bez przesuszenia skóry.

Istnieje wiele naturalnych metod leczenia trądziku, które można stosować oprócz maseczek z miodem i cynamonem tj.

  • Olejek z drzewa herbacianego, mogą pomóc w leczeniu trądziku.
  • Olejek z drzewa herbacianego : 5-procentowy roztwór olejku z drzewa herbacianego może pomóc zabić bakterie powodujące trądzik
  • Ekstrakt z zielonej herbaty : Nałożenie 2-procentowego roztworu balsamu z ekstraktu z zielonej herbaty może pomóc zredukować łagodny do umiarkowanego trądzik
  • Kwasy alfa-hydroksy : te naturalne kwasy owocowe mogą pomóc odblokować pory i pobudzić wzrost komórek skóry, ale mogą zwiększyć wrażliwość skóry

Wiele osób może ni kontrolować swojego trądziku za pomocą produktów naturalnych i dostępnych bez recepty. W takim przypadku mogą potrzebować wizyty u dermatologa w celu uzyskania recepty na silniejsze leki, które mogą zwalczać wypryski trądzikowe.